Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Samorząd dostanie pieniądze na dwa małe projekty, ale największy drogowy znów bez dotacji rządu

Facebook Twitter

Polski Ład dla Częstochowy niewystarczający, mówią władze miasta. Miasto otrzyma 35 milionów z Rządowego Funduszu na realizację dwóch zadań, choć wnioskowało o ponad 100 milionów złotych na trzy inwestycje.

fot. slaskie.pl

Jak twierdzi wiceprezydent Piotr Grzybowski, pieniądze podzielono nieproporcjonalnie do liczby mieszkańców.

Zapotrzebowanie jest na pewno na jeszcze większe środki. Natomiast 130 – 140 mln to jest po prostu wyliczenie z tego, ile – biorąc pod uwagę liczbę ludności Częstochowy i wartość środków alokacji, która była w tym rozdaniu – Częstochowie by się należała. Staliśmy się dostarczycielem środków po to, żeby mogły one trafić gdzie indziej.

Częstochowa ma otrzymać środki na połączenie ul. Korfantego z Bugajską oraz na budynek Miejskiego Przedszkola nr 29. Najdroższy z wniosków związany z budową wiaduktu nad torami na przedłużeniu 1 Maja został odrzucony w programie z dofinansowania.

To są bardzo potrzebne projekty – zarówno budowa przedszkola w miejscu, w którym nie ma już możliwości przebudowy/ rozbudowy starego, tam trzeba stworzyć nową infrastrukturę, jak i przebicie się do Olsztyna drogą, która również będzie miała w swojej infrastrukturze ścieżkę rowerową. To są dwa bardzo potrzebne projekty, dlatego je do tego programu zgłosiliśmy.

Co dalej z wieloletnimi planami budowy łącznicy ul. 1 Maja z ul. Krakowską?

Musimy nadal szukać finansowania inwestycji

– dodaje wiceprezydent Częstochowy. O odciążeniu ruchu w centrum na linii wschód-zachód mówi się od bardzo dawna:

To jest kolejny projekt, który jest potrzebny z punktu widzenia miasta. To jest problem może niedostrzegalny z punktu widzenia województwa, a już na pewno nie z punktu widzenia Warszawy. Łącznik odciążyłby aleje, dałby możliwość lepszego połączenia wschodniej i zachodniej części miasta. Które projekty będą realizowane nawet w najmniejszych gminach, również decyduje Warszawa. Rząd wybiera czy daje jeden duży, czy dwa małe. W efekcie częstochowianie tracą

– ocenia Piotr Grzybowski, zastępca prezydenta Częstochowy.

 

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2021