Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej otrzyma imię Wojciecha Kilara. Jesień przy Wilsona z kilkoma dużymi Festiwalami

Facebook Twitter

Kolejny sezon z pandemicznymi obostrzeniami za nami, ale mamy nadzieję, że od września wrócimy do "normalności"- usłyszeliśmy od Adama Klocka dyrektora Filharmonii Częstochowskiej. Muzycy przygotowują nowy repertuar.

Wrócą między innymi dwa festiwale, które z powodu pandemii musiały zostać odwołane. Festiwal Jazzu Tradycyjnego i Festiwal Gaude Mater. Te dwa wydarzenia zaplanowano na pierwsze dwa tygodnie września. Później inauguracja sezonu- z wyjątkową uroczystością. Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej będzie miała patrona:

Sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej nadajemy imię wybitnego polskiego kompozytora, który bardzo często bywał w Częstochowie – wręcz mieszkał w klasztorze na Jasnej Górze – czyli Wojciech Kilar. Cieszę się również, że zaszczyci nas specjalnie, zmieniając swoje plany koncertowe, światowej sławy pianista, dla którego napisany był koncert fortepianowy Wojciecha Kilara i dedykowany mu, czyli Peter Jablonski – szwedzki pianista, mieszkający w Londynie, który bardzo się ucieszył i do nas przyjedzie, żeby zagrać koncert fortepianowy mistrza

– zapowiada Adam Klocek dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. W repertuarze nadchodzącego sezonu znajdzie się też Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana, również przełożony z ubiegłego roku:

To drugi tydzień października. Światowej sławy gwiazda, jeden z najwybitniejszych skrzypków żyjących – Maksim Wiengierow. Zagramy z nim w Częstochowie, ale również w Muzeum POLIN w Warszawie, także pokażemy orkiestrę również w stolicy. Na program festiwalu będą składały się również bardzo ciekawe i różnorodne wydarzenia, m.in. Skrzypotrąby, trochę jazzu, trochę muzyki etnicznej, folkowej, a całość zamknie również jedna z najwybitniejszych młodych skrzypaczek na świecie Nancy Zhou, która wygrała konkurs Isaaca Sterna w Szanghaju i robi olbrzymią, światową karierę.

Wisienką na torcie, jak mówi Adam Klocek, będzie pokaz skrzypiec samego Antonio Stradivariego i wykład na temat jego twórczości:

Przyjedzie znakomity lutnik pracujący w Londynie oraz Los Angeles – Adam Pelcer, który przywiezie ze sobą dwa wybitne przykłady lutnictwa Stradivariusa. Jedne skrzypce będą z końca XVII wieku, a drugi egzemplarz to jedne z najpiękniejszych skrzypiec z 1716 roku. Skrzypce po Leonidasie Kawakosie. Myślę, że to dla fanów lutnictwa będzie również wielka gratka.

XIII Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana rozpoczyna się 13 października. Filharmonicy zapraszają też cały czas na koncerty w ramach Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego. Najbliższy 31 lipca w sobotę o godzinie 19.00 na Starym Rynku w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022