Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Są kłopoty z uzyskaniem skierowania na test w kierunku covid19 dla bliskich zakażonego pacjenta

Facebook Twitter

Piszą do nas słuchacze z przestrogą dla innych osób. W mailu od Pana Grzegorza czytamy: "Moja mama z pozytywnym wynikiem została skierowana na 10 dni kwarantanny. Ojciec na 20 dni, ponieważ przeszedł infekcję, a Sanepid nie ma w dokumentacji czy był czy nie był chory.

fot. jarmoluk/pixabay.com

Ustna informacja nie jest istotna, dlatego warto zgłosić się z objawami od razu, bo można być zamkniętym w domu nieco dłużej…”. O czym warto wiedzieć? Przypomina Monika Sokołowska:

Przypomnijmy, że zmieniło się rozporządzenie ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. Lekarze rodzinni od września mogą zlecać testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jednak, by mogli to zrobić w ramach zdalnej porady u pacjenta, muszą wystąpić równocześnie cztery objawy: duszność, kaszel, temperatura powyżej 38 st. Celsjusza oraz utrata węchu lub smaku. W przypadku pojedynczych objawów lekarz musi zbadać pacjenta osobiście i dopiero po tym zadecydować o wydaniu skierowania. I tu pojawia się problem. Wszystkie cztery objawy na raz występują u bardzo niewielu pacjentów. Ponadto skierowanie na testy członków rodziny osoby chorej jest problematyczne i niejasne. Nie można ich skierować na test w ramach teleporady, nie wszyscy trafiają bezpośrednio do lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętać warto, że resort zdrowia zdecydował iż: lekarz rodzinny informuje pacjenta o pozytywnym wyniku testu oraz konieczności udania się do oddziału zakaźnego. Równocześnie lekarz zawiadamia o tym szpital. Zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy kontaktować się telefonicznie z najbliższą przychodnią.

Piszczcie do nas na kontakt@radiojura.pl i dzwońcie na nr 34 389 89 89 jeżeli macie inne problemy związane z procedurami w trakcie trwającej epidemii.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj