Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rządowe obwodnice dla 100 miejscowości obiecane. Rędziny tylko na liście rezerwowej, co dalej?

Facebook Twitter

Gminy na naszym terenie czekają na zapowiadaną realizację rządowego programu budowy 100 obwodnic. Na razie w województwie śląskim powstanie 5 obwodnic, m.in.: Blachowni, Szczekocin i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46. Niestety gmina Rędziny widnieje tylko na liście rezerwowej.

Ponieważ to rejon z dużym natężeniem ruchu i teren autostradowy, obwodnica dla mieszkańców byłaby bardzo ważna:

W planie 100 obwodnic jesteśmy, ale jesteśmy na liście rezerwowych. Biorąc pod uwagę czas realizacji i rozmowy, jakie przeprowadziłem z Generalną Dyrekcją Dróg, również w Warszawie, okazuje się, że od momentu dostania zielonego światła do realizacji może być to 6 lat. Pytanie – kiedy to zielone światło się pojawi? Myślę, że ta nierówna walka samorządu i mieszkańców z tym, żeby ktoś zauważył problem, z jakim będziemy się borykać w momencie wzrastającej liczby pojazdów i użytkowników ruchu, powinien być wcześniej rozpatrzony, zauważony i z listy rezerwowej powinniśmy wskoczyć na podstawową

– przekonuje Paweł Militowski, w rządowym programie budowy 100 obwodnic, gmina nie znalazła się na podstawowej liście miejscowości wyznaczonych do inwestycji.

Program zakłada wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze i mniejszy hałas. W Rędzinach wydaje się, że problemu nikt nie dostrzega

– uważa wójt.

Te prace powinny być przyspieszone, to pozwoli żyć bezpieczniej, zdrowo w gminie. Badania hałasu na DK91, które były zrobione w naszej gminie, pokazują, że hałas jest znacznie przekroczony. Kiedy mamy spotkania w sprawie budowy ekranów akustycznych mówi się o tym, że będą ewentualnie dokładane po następnych pomiarach, że już teraz na etapie projektu są stawiane, co widać. Rząd mieszkańców są wręcz – „Chcemy zdrowo żyć”

– powiedział w Radiu Jura Paweł Militowski – wójt podczęstochowskiej gminy Rędziny.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023