Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ruszyła akcja pomocy dla Polaków na Kresach w Częstochowie i powiecie

Facebook Twitter

Nieprzypadkowo 17 września rozpoczęła się tegoroczna akcja pomocy dla Polaków na Kresach. Za sprawą Towarzystwa Patriotycznego Kresy i ks. Ryszarda Umańskiego zbierana jest pomoc rzeczowa.

fot. facebook.com/KresyCzestochowa

Żywność, słodycze i przybory szkolne będą gromadzone w szkołach w Częstochowie, w powiecie i w rejonie Bielska-Białej.

Wszystkie dary tu przywozimy, później jest czas na sortowanie, robienie paczek. Myślę, że w połowie listopada zawieziemy te rzeczy bezpośrednio na Wileńszczyznę, na Ukrainę, z Białorusią jest dzisiaj problem. Zazwyczaj sami im podwozimy pod granicę, oni sobie przerzucali, koordynowała to Andżelika Borys, ale już szósty miesiąc jest w więzieniu i to strasznym, ale jakoś będziemy próbowali przekazać te dary. Czy się uda? Nie wiem. Będzie przekazane na pewno na Białoruś. Jeśli nie uda się przerzucić, bo jak wiadomo – granica jest zamknięta, to przekażemy komuś innemu, a jak tylko będzie taka możliwość, to spróbujemy to uczynić

– mówi proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Zebrane do 22 października dary trafią do paczek i zostaną przewiezione dla Polaków na wschodzie. W zbiórkę w regionie włączają się dzieci i młodzież z kilkudziesięciu placówek. Akcję chętnie wspierają też okoliczne gminy.

Od kilku lat, na tyle na ile możemy, to nie są jakieś wielkie środki, ale włączamy się. Uważam, że jest to super inicjatywa. Należy ją kontynuować. Zwłaszcza nasza młodzież szkolna – jak tylko się ją poprosi o zbieranie darów, pomocy – włączają się bardzo chętnie. Akcje charytatywne u nas się bardzo udają. W sumie mamy 3 szkoły plus szkoła prowadzona przez fundację

– mówi sekretarz gminy Kruszyna Małgorzata Wierzbicka.

Od lat na potrzeby Polaków na Litwie czy Białorusi dostrzega też samorząd gminy Mstów. Pomoc będzie gromadzona i w tym roku

– mówi wójt Tomasz Gęsiarz.

Pomagamy już od momentu, kiedy zostałem wójtem, czyli od roku 2015. Ks. Ryszard Umański zainteresował nas tym tematem. Na tyle nas to wciągnęło, zaintrygowało i naszą młodzież, że do tej pory, za każdym razem, kiedy ks. Ryszard prosi, to bierzemy udział w akcji. Fantastyczna lekcja patriotyzmu dla dzieci, szczególnie z naszych szkół podstawowych – a mamy ich 8 w gminie. Przy okazji my, jako dorośli, możemy trochę tego patriotyzmu się nauczyć.

Nie zabraknie aktywności podczas zbiórki darów dla Polaków na Kresach, również w częstochowskich szkołach. Przyłączają się wszystkie miejskie placówki:

100% udział. Nie ukrywam też, że dyrektorzy wiedzą, że ja z wiceprezydentem Stefaniakiem jesteśmy mocno „zakręceni” na Kresy, na Polaków, którzy tam cały czas żyją, mieszkają, pamiętają. Wydaje nam się, że jest to bardzo godna inicjatywa, ale też dyrektorzy, nauczyciele, którzy z nami byli na różnych wycieczkach na Litwie czy na Ukrainie, sami tworzą dalej to dzieło

– informuje Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Częstochowy.

W wielu rejonach gdzie Polacy mieszkają poza granicami kraju potrzebne są podstawowe produkty jak żywność

– mówi ks. Ryszard Umański. Pomoc ma dotrzeć głównie do najmłodszych:

Stawiamy nacisk przede wszystkim na dzieci i młodzież. To jest idea. To jest piękne i wzruszające, kiedy dzieci i młodzież zbierają rzeczy, przybory szkolne, słodycze. Bardzo często pytają się nauczycieli, koordynatorów, dlaczego pomagamy, dlaczego tam mieszkają Polacy. Cel patriotyczny i historyczny. Dzieci zastanawiają się, dlaczego tam mieszka tak dużo Polaków. Wiele szkół ma kontakty ze sobą. Zmniejszamy trochę zasięg w tym roku, ze względu na epidemię na Częstochowę, powiat częstochowski, Bielsko-Białą i zaprosiłem też do współpracy wszystkich wójtów.

Zbiórka pomocy dla Polaków na Kresach ruszyła 17 września, potrwa do 22 października, w listopadzie dary pojadą na wschód, by dotrzeć do adresatów jeszcze przed świętami.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021