Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ruszył Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021!

Facebook Twitter

Taki spis odbywa się raz na dziesięć lat. Pamiętajmy, że mamy obowiązek wziąć w nim udział. We wtorkowe popołudnie w Radiu JURA rozmawialiśmy na ten temat z Grażyną Witkowską, zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Naszego gościa pytaliśmy m.in. o to, jak się spisać w czasie pandemii? Przede wszystkim przez internet! Przeczytajcie szczegóły!

W dzisiejszych czasach pandemii jest to najbezpieczniejsza forma dokonania takiego obowiązku. W sytuacji takiej, kiedy ktoś nie będzie mógł spisać się przez internet, bo nie ma dostępu do internetu, nie ma komputera, drugim sposobem na dopełnienie tego obowiązku jest skorzystanie z infolinii, czyli zadzwonienie na numer 22 279 99 99 i w taki sposób dokonanie tego obowiązku spisowego.

Udział w spisie jest obowiązkowy:

Tak, zgodnie z ustawą ten udział w spisie jest obowiązkowy i podkreślam – obowiązkiem jest dokonanie tego przez internet, natomiast wszystkie inne pozostałe metody są metodami wyłącznie uzupełniającymi i działającymi w sytuacji takiej, kiedy właśnie tego samospisu internetowego nie można dokonać.

Na jakie pytania musimy się przygotować?

Pytania są niezmienne prawie że od lat, w których te spisy się odbywają i będą w takich ośmiu blokach. To są bardzo podstawowe dane, czyli charakterystyka demograficzna danej osoby, czyli pytamy o płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia, obywatelstwo, aktywność ekonomiczną, poziom wykształcenia, o niepełnosprawność, o migracje, jeżeli takowe były naszym udziałem, charakterystykę etniczno-kulturową, czyli będziemy pytać o narodowość, o język, którym się posługujemy, o wyznanie i oczywiście zapytamy o gospodarstwo domowe całe, jakie mamy i posiadamy w miejscu naszego zamieszkania i potem na samym końcu będziemy pytać o ten zasób mieszkaniowy, którym dysponujemy.

Grażyną Witkowską, zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach. Czy są pytania, które można pominąć?

Są pytania, które można pominąć, i na które nie trzeba deklarowwać żadnej z odpowiedzi. To jak zawsze jest pytanie o stan naszego zdrowia, czyli o tę niepełnosprawność, o którą pytamy w spisie, o wyznania religijne i związki niesformalizowane, w których pozostajemy. To są pytania dobrowolne, na które możemy nie odpowiadać w tym spisie.

Czy możemy być pewni, że nasze dane są bezpieczne?

Bardzo dziękuję za to pytanie, bo to zawsze budzi obawy wszystkich tych osób, które tak szeroko będą w tym spisie mówiły o sobie, o swoich zasobach mieszkaniowych. Dla statystyki każdy przypadek, który jest rejestrowany jest bardzo mocno chroniony i wszystkie te dane jednostkowe, one wpadają do takiej puli, która potem jest animizowana, która jest potem uogólniana i nigdy nikomu te dane jednostkowe nie zostają udostępnione. Osoby, które będą rachmistrzami telefonicznymi również składają przysięgę o zachowaniu tajemnicy i o pozyskaniu tych informacji podczas zbierania tych danych w spisie.

Grażyna Witkowska zachęca do samospisu internetowego:

Projektując to badanie, gigantyczne badanie statystyczne, nikt z nas nie przywidywał, że będzie pandemia i ta forma samospisu internetowego okazała się w dobie pandemii najbezpieczniejszym i najlepszym sposobem dokonania tego obowiązku.

Do czego dane zebrane spisie zostaną wykorzystane?

Spis jest bardzo ważnym badaniem statystycznym, które wykonuje się raz na 10 lat. Nie tylko my w Polsce wykonujemy ten spis, ale wykonuje go mniej więcej w tym samym czasie prawie cała Unia Europejska. To jest taki moment, w którym robimy zdjęcie wszystkim naszym mieszkańcom i mówimy: sprawdzam, czy te dane, które mamy w zbiorach administracyjnych, są aktualne, są bieżące, bo przecież dzieci się kształcą, wyjeżdżają gdzieś, żeby studiować, wyjeżdżają za granicę, żeby pracować i to jest ten moment, w którym my mówimy: proszę to określić, proszę o tym powiedzieć, proszę to zaznaczyć w spisie, żebyśmy mogli wiedzieć, jaki jest stan ludności. To jest pierwsza podstawowa sprawa, natomiast generalnie zawsze spis służy do tego, żeby tworzyć różnego rodzaju polityki i te regionalne, lokalne, ale przede wszystkim te ogólnopolskie, a w dalszej konsekwencji również te europejskie. Tylko Państwu przypomnę, że od liczby ludności m.in. zależy, czy mamy w naszej gminie pana prezydenta, wójta, czy pana burmistrza. Od liczby ludności np. zależy również liczba europosłów, których mamy w parlamencie. Już te podstawowe informacje, które są ze spisu, a przecież tych informacji – jak Państwu mówiłam na początku – zbieramy dosyć sporo, już mówią o tym, jak ważny i istotny jest ten spis.

Radio Jura: Czyli możemy przypuszczać, że to, co my w Częstochowie tutaj odpowiemy na te pytania, to będzie miało jakiś wpływ na losy naszego regionu.

Ależ oczywiście, tak. Wszelkiego rodzaju środki unijne, o które się gminy starają, zawsze trzeba podać dane statystyczne i zawsze trzeba je zrobić w jakimś odniesieniu. Żeby to odniesienie było, to musi być ten spis, który ten stan, ten moment faktyczny nam pokazuje i staranie się o te środki unijne właśnie zawsze musi odbyć się w stosunku do tych danych statystycznych, które mamy, i bez tego trudno jest mówić o przyznawaniu środków właśnie unijnych, które odbywają się właśnie na podstawie danych statystycznych

– mówiła Grażyna Witkowska, zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Infolinia spisowa: 22 279 99 99
Link do spisu TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj