Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rusza tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego!

Facebook Twitter

Przystępujemy w Częstochowie do proponowania zmian w naszym otoczeniu, ale też zadań, które zaktywizują mieszkańców i będą odpowiedzią na ich potrzeby. O Budżecie Obywatelskim znów dużo mówią władze miasta.

Od poniedziałku (10.08) miasto zachęca do udziału w kolejnej, VII jego edycji. Rozpocznie się od przyjmowania propozycji zadań dzielnicowych i miejskich.

Będzie można rozpocząć składanie zadań.  W tej chwili te głosowanie będzie znacznie łatwiejsze – nie wymaga posiadania maila, wystarczy wpisać swój numer telefonu, pesel, otrzymamy kod i zagłosujemy. Te głosowanie będzie w 100% w tym roku elektroniczne, chyba że osoby z niepełnosprawnością zgłoszą taką prośbę i potrzebę, że chciałaby, żeby do nich podjechać i odebrać kartę, to wtedy my w takich przypadkach, uzasadnionych oczywiście, taką kartę odbierzemy. 

– jak mówi Agata Wierny z częstochowskiego magistratu, są też nowe narzędzia i udoskonalone procedury. Jednocześnie nadal trwa realizacja zadań przegłosowanych w roku ubiegłym. Kiedy prace budowlane czy drogowe nie powodują trudności, część z przegłosowanych propozycji dotyczyła imprez plenerowych, warsztatów, spotkań i zajęć dla mieszkańców. W dobie pandemii to już problem…

Zadania inwestycyjne w ramach ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, mimo pandemii, są realizowane bez większych opóźnień. Gorzej wygląda sytuacja z zadaniami tymi, które dotyczą organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. Szczególnie jeżeli te przedsięwzięcia mają polegać na grupowaniu się ludzi, kontaktowaniu się ludzi. Zależy to oczywiście od sytuacji epidemicznej i obostrzeń, które są wydawane przez Ministerstwa, Rząd lub Głównego Inspektora Sanitarnego. Mogą być oczywiście czy to opóźnienia, czy to perturbacje. 

– wyjaśnia prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. Na potrzeby wybierane i proponowane przez samych częstochowian, znów z miejskiej kasy będzie blisko 10 mln złotych. W czasie walki z wirusem, możemy uczestniczyć w Budżecie Obywatelskim drogą cyfrową…

Składanie wniosków w większości zawsze się odbywało przez internet, bo mieszkańcy korzystali z tego naszego powszedniego narzędzia. To jest łatwiejsze, jest przyjaźniejsze, intuicyjne. To jest specjalnie taka platforma przystosowana do Budżetów Obywatelskich. Osoba, która wybiera sobie miejsce zadania to od razu może pinezką na mapie Częstochowy zaznaczyć, w którym to będzie miejscu. 

– dodaje Agata Wierny, z Urzędu Miasta Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2020