Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rusza pszczeli projekt z myślą o edukacji najmłodszych. Pomogą szkoły branżowe i uczelnia wyższa

Facebook Twitter

Częstochowa popularyzuje wśród dzieci szerszą wiedzę o pszczołach. Rozpoczął się nowy projekt edukacyjny „Pszczoła w mieście” i od razu przyłączyły się do niego przedszkola i szkoły podstawowe.

fot. czestochowa.pl

Dzieci poznają gatunki pszczół, dowiedzą się o wartościach miodu, stworzą grządkę z roślinami, które chętnie odwiedzają poszczególne gatunki tych owadów. Będą tez słodkości i wypieki. Na tym polu współpracować ma sporo jednostek w częstochowskiej oświacie:

Przede wszystkim chodzi o to, żeby dzieciom uświadomić znaczenie pszczół i rolę, jaką pełnią. Będziemy to robić w postaci kilku działań. Przedział starszaki w przedszkolu i te najmłodsze dzieci w podstawówce są chyba najbardziej wdzięczne, pełne entuzjazmu, więc te działania są do nich dostosowane, czyli np. robienie grządki, sadzenie czy wysiewanie roślin miododajnych, rysunki, malowanki, które będą przygotowywać nasi graficy z Reymonta, czy ciasteczka, które piecze gastronomik i angażowanie również w to rodziców

– mówi Dariusz Zając – dyrektor Zespołu Szkół im. „Reymonta”, główny organizator projektu. W przedsięwzięcie zaangażował się też m.in. Zespół Szkół Gastronomicznych:

Zespół Szkół Gastronomicznych chce przedstawić szerokiemu gremium produkty cukiernicze, które bazują na miodzie. Mam nadzieję, że przyczyni się do rozwoju wiedzy na temat tej dziedziny i upowszechni wśród młodych ludzi, bo projekt jest w tej chwili przeznaczony głównie dla dzieci przedszkolnych i ze szkół podstawowych, że przyczyni się również upowszechniania wiedzy na temat pszczół i roli miodu w produktach spożywczych

– temat przybliża Arkadiusz Maślanka – dyrektor częstochowskiego „Gastronomika”. W ramach projektu powstanie miejska pasieka, miejsce dla niej zostanie znalezione na terenie Politechniki Częstochowskiej:

Pszczółki mogą ich interesować. Pasieka musi powstać w miejscu zabezpieczonym. Słyszałem o kilku lokalizacjach. Powinna dawać możliwość obserwowania tych pszczół, ale w jakiś sposób zabezpieczać przed nieodpowiedzialnym zbliżaniem się do tych pszczół

– dodaje Norbert Sczygiol – rektor Politechniki. Gdzie staną ule w ramach realizacji projektu? Ostateczna lokalizacja jeszcze nie została wybrana.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024