Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rusza infolinia dla osób w kwarantannie

Facebook Twitter

To tu można zadać pytanie o termin wykonania wymazu. Ślaski Urząd Wojewódzki uruchomił infolinię, dla osób przebywających na kwarantannie, które oczekują na pobranie wymazu do testu na obecność koronawirusa.

fot. ernestoeslava / pixabay.com

32 606 32 00 – to numer specjalnej infolinii uruchomionej od dziś przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Jest on przeznaczony dla osób przebywających na kwarantannie, które oczekują na pobranie wymazu do testu na obecność koronawirusa (COVID-19).

Bardzo prosimy, aby wszelkie pytania dotyczące przybliżonego terminu pobrania wymazu kierować do pracowników obsługujących infolinię.

Jednocześnie apelujemy, aby nie blokować infolinii w sprawach innych niż wskazano. Pracownicy infolinii nie udzielają informacji o czasie trwania kwarantanny, przebiegu choroby, nałożonych przez rząd restrykcjach itp. Infolinia jest przeznaczona wyłącznie dla osób przebywających w kwarantannie na terenie województwa śląskiego!

Mając również na uwadze ciężką pracę, jaką w tym szczególnym okresie wykonują operatorzy numeru alarmowego 112, zwracamy się do Państwa z prośbą, aby nie blokować numeru alarmowego 112 pytaniami o nałożone restrykcje. 112 nie jest infolinią informacyjną,
a zgłoszenia, które trafiają do operatorów zatrudnionych w Centrach Powiadamiania Ratunkowego powinny mieć charakter zgłoszenia alarmowego.

Infolinia jest dostępna codziennie w godzinach 8:00-20:00.

Obecnie Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach nie może dokonać precyzyjnej i jednoznacznej weryfikacji zmierzającej do ustalenia czasu przeprowadzenia badań diagnostycznych w kierunku zakażenia koronawirusem.

Trzeba tutaj podkreślić, iż wpływ na przeprowadzenie badań (pobranie wymazu gardłowego) u pojedynczego pacjenta ma wiele czynników. – Tzw. „zespoły wymazowe” każdego dnia pokonują łącznie setki kilometrów, przemieszczają się z punktu „A” do punktu „B” itd. oddalonych od siebie o kilkanaście, a nierzadko nawet kilkadziesiąt kilometrów. To powoduje, że nie jesteśmy w stanie dokładnie określić czasu przejazdu do docelowego miejsca (prędkość jazdy, pogoda oraz ruch panujący na drodze) – wyjaśnia dyrektor Centrum Powiadamiania Ratunkowego Tomasz Michalczyk. Po każdym badaniu pielęgniarka, która je wykonywała, musi w ostrożny i bezpieczny dla niej sposób zdjąć z siebie kilka warstw odzieży ochronnej i środków ochrony osobistej (maseczki, gogle i przyłbice) – środki te muszą one zostać poddane utylizacji lub dezynfekcji. Ze względu na bezpieczeństwo jest to ważna i czasochłonna czynność. Ponadto koniecznym jest poddanie się przez pozostałych członków zespołu odpowiedniej dezynfekcji. Cały proces poboru wymazu od pacjenta jest zatem wieloelementowy. Zachowanie odpowiednich procedur bezpieczeństwa jest nieodzowne i konieczne. – Niezbędne jest również tzw. „wentylowanie organizmu” zespołów wykonujących to zadanie, gdyż wykonując je w hermetycznych kombinezonach, narażają organizm na przegrzanie. Istotne jest też więc zaplanowanie odpowiednich przerw pozwalających na regenerację organizmu. Wszystkie te działania są czasochłonne, stąd też niemożliwym jest, aby oszacować dokładny czas badania – tłumaczy dyrektor Michalczyk.

Aby dokonać ustaleń w indywidualnej sprawie, osoba zgłaszająca się na infolinię powinna dysponować poniżej wyszczególnionymi informacjami i ewentualnie, na własną odpowiedzialność, przekazać je do urzędu w celu weryfikacji informacji. A chodzi o następujące dane:

1. imię i nazwisko;
2. miejsce przebywania (nie zawsze jest ono zgodne z miejscem zameldowania);
3. numer telefonu;
4. informację od Powiatowego Inspektora Sanitarnego na temat daty kiedy przekazał Pana/Pani dane do Wojewódzkiej
Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach;
5. informację od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach w jakiej dacie przekazała zbiorczą
listę do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – taką informację również powinno się otrzymać od
Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Dopiero na podstawie tak precyzyjnie przedstawionych informacji możemy oszacować orientacyjnie czas pobrania wymazu.

Każdy obywatel jest dla nas tak samo ważny i istotny. Staramy się, aby wykonać opisaną powyżej procedurę, ale musimy również dbać o osoby wykonujące wymazy, które pracują zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie dokonujemy żadnej selekcji, lecz wykonujemy badania sukcesywnie, według kolejności przekazywanych nam przez powiatowe sanepidy list osób do pobrania próbek. Na pewno do Państwa dotrzemy, prosimy jednak o wyrozumiałość i cierpliwość

– prosi Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.

ŹRÓDŁO: ŚLĄSKI URZĄD WOJEWÓDZKI

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj