Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rusza infolinia dla bezdomnych

Facebook Twitter

Numer 987. Jak co roku 1 listopada uruchamiana jest specjalna infolinia dla bezdomnych. jak wynika ze statystyk przekazanych przez Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego, z tego numeru w poprzednich latach najczęściej korzystali bezdomni szukający pomocy. Chcieli uzyskać informacje o najbliższych noclegowniach czy ogrzewalniach.

Czy pod tym numerem mogą uzyskać także inne informacje?

Alina Kucharzewska: Pod tym numerem można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia funkcjonuje całodobowo przez cały tydzień i po liczbie zgłoszeń możemy wnioskować, że jest bardzo potrzebna i spełnia swe zadanie. W ostatnim sezonie zimowym nasi operatorzy odebrali 383 zgłoszenia. Mniej więcej tyle samo zgłoszeń było w ostatnich trzech latach, a na początku uruchomienia tego numeru, czyli w 2010 roku takich telefonów było 198.

– tłumaczy Alina Kucharzewska rzeczniczka wojewody.

fot. rybnik.policja.gov.pl

Na infolinię dzwonią także osoby, które szukają pomocy dla innych, bo zauważyły, ze czyjeś życie jest zagrożone:

Alina Kucharzewska: Z infolinii 987 korzystają przede wszystkim osoby bezdomne, które nie mają gdzie się schronić podczas tych zimowych, mroźnych wieczorów i nocy, ale telefonują również mieszkańcy, którzy zaniepokojeni minusową temperaturą na dworze, zauważają, iż na klatce schodowej, na ławce w parku czy altanach ogrodowych nocują bezdomni i obawiając się o ich zdrowie, chwytają za telefon i dzwonią pod infolinię.

Zdarzają się również pytania mieszkańców o pomoc socjalną dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej, czy nawet oferty pomocy materialnej np. przekazania odzieży dla potrzebujących.

Śląski Urząd Wojewódzki

Jak co roku 1 listopada śląskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchamia bezpłatną infolinię 987. Tam można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo przez cały tydzień i obejmować swym zasięgiem teren województwa.

Według danych z ostatniego liczenia osób bezdomnych w 2019 r. na terenie naszego województwa przebywało ogółem 4255 osób. Obecnie wszystkie 164 gminy zabezpieczają minimum 3251 miejsc dla osób bezdomnych w 4 typach jednostek kierujących ofertę do osób bezdomnych, tj. schroniska dla osób bezdomnych (1860 miejsc), schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi (327 miejsc), noclegownie (770 miejsc) i ogrzewalnie (294 miejsc). Jest to minimalna liczba, gdyż wiele gmin deklaruje zapewnienie miejsc w placówkach według potrzeb. Funkcjonują również ośrodki wsparcia doraźnego dla bezdomnych takie jak: 26 jadłodajni, 24 punkty wydawania żywności, 20 punktów wydawania odzieży, punkt medyczny, pralnie, czy 12 łaźni.

A wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod adresami: katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/infolinia_dla_bezdomnych.html oraz katowice.uw.gov.pl/wdzps/placowki.html

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj