Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ruiny zamku w Olsztynie pełne tajemnic. Nowe odkrycia czekają na turystów

Facebook Twitter

Trwają prace badawcze w ruinach zamku w Olsztynie. Na miejscu pracują specjaliści wielu dziedzin: historii, geologii, archeologii, szeroko pojętych zagadnień przyrodniczych. To nie wszystko co dzieje się na terenie warowni i pod nią. Robi wrażenie lista odkryć.

fot. facebook.com/Jurajska-Gmina-Olsztyn

To prawda, trwają tu przypomnijmy również bardzo zaawansowane prace techniczne, konstrukcyjne, budowlane, które mają na celu częściowo odtworzyć dawną świetność zamku i przystosować jego fragmenty do zwiedzania dla turystów. To pierwsze w historii zamku działania na tak szeroką skalę. Jak wiemy odkryto już nieznaną dotąd jaskinię, a archeolodzy odnaleźli narzędzia pozostawione w niej przez Neandertalczyków 45 tys. lat temu. Wśród znalezisk są też pomieszczenia średniowiecznej fałszerni monet, łaźni, studni oraz ślady licznych budynków kiedyś leżących w obrębie zamku.

Badacze nadal mają tu wiele do odkrycia, jak sami przewidują każdy kolejny dzień prac może przynieść coś nowego. Szczególnie, że największy zakres prac obejmuje obecnie tzw. basztę studzienną. Udało się już w niej odtworzyć oryginalne kondygnacje, zrekonstruowano okna i otwory strzelnicze. Wewnątrz powstała klatka schodowa, w której po drewnianych schodach można wejść na poszczególne poziomy. W przyszłości w tej części zamku znajdzie swoje miejsce muzeum zamku Olsztyn. I tutaj na pewno swoje kroki skierują turyści. Dla nich będzie też udostępniona jaskinia zamkowa dolna.

Pierwsze z nowych atrakcji mamy poznać już w przyszłym roku, przygotowania na razie trwają.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj