Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Po raz 22. rozpoczęto w mieście kampanię „Pola Nadziei”

Facebook Twitter

Już po raz 22 w naszym mieście rozpoczęto kampanię "Pola Nadziei". Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej prowadzi cyklicznie kwestę na rzecz osób objętych opieką hospicyjną, której symbolem są żonkile.

fot. Pixabay

Za symboliczne wsparcie można otrzymać ich cebulki, teraz sadzone kwiaty będziemy podziwiać na wiosnę:

Anna Kaptacz: W Polsce prowadzimy tę kampanię przejętą od organizacji szkockiej, a współpracowała i współpracuje z tą organizacją Hospicjum Św. Łazarza w Krakowie i oni przyjęli pierwsi tę inicjatywę. Zaprosili wszystkie hospicja Polski, my też dołączyliśmy i ponad 20 lat sadzimy żonkile na jesień. Na wiosnę one zakwitają będąc symbolem nadziei dla osób potrzebujących dobrej opieki, troski i pomocy.

Jak powiedziała Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, rozrasta się liczba osób i instytucji, które wspierają hospicjum i osoby potrzebujące. Samo hospicjum częstochowskie z kolei niesie pomoc w swojej placówce, ale też wspomaga pacjentów i ich rodziny w domach:

Barbara Płaza: Hospicjum jest to zespół ludzi, który sprawuje niezmiernie profesjonalnie tę opiekę. Są to pielęgniarki, które przez całą swoją karierę zawodową podnoszą swoje kwalifikacje i starają się zagwarantować tę należytą opiekę i ona jest tutaj zagwarantowana. Jest to ogromnie ważne. Potrzeba tej opieki w naszym środowisku wiemy, że jest ogromna. Ta inicjatywa zapewne w dniu dzisiejszym, jak i wcześniejsze kampanie pomagają docierać do środowiska i ludzie mają coraz większą wiedzę na ten temat, że można tutaj być i korzystać.

Kampania Pola Nadziei pomaga szerzyć wiedzę na temat opieki paliatywnej

– dodaje Barbara Płaza, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie. Kampania ma uwrażliwić nas w społeczeństwie, co przekłada się na wsparcie finansowe dla placówek hospicyjnych. Finansowanie z NFZ jest niestety niewystarczające:

Robert Magdziarz: Jest to pokazanie społeczeństwu miasta i regionu, że taka instytucja jak hospicjum jest bardzo nam również potrzebna dla osób, które przewlekle chorują i aby te ostatnie swoje dni mogli spędzić godnie, z pomocą medyczną, wręcz w bardzo dobrej opiece. To jest najważniejsze, żeby takie obiekty mogły się rozwijać i mogły zapewniać jak najwyższy standard pomocy ludziom chorym.

Anna Kaptacz: Hospicja tworzą takie zespoły, w skład których wchodzą lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, pracownicy socjalni, fizjoterapeuci

– mówili Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski oraz Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj