Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rozpoczęła się akcja 'Czyste Skały’ organizowana cyklicznie przez Związek Gmin Jurajskich

Facebook Twitter

Jej celem jest usunięcie graffiti, napisów, czy zabrudzeń ze skał wapiennych będących wizytówką naszego regionu. Wszystko zaczęło się od oczyszczenia Wielkiego Okiennika w 2014 roku.

www.facebook.com/ZlotySzlakOrlichGniazd

W tym roku wybrano nowe lokalizacje na Jurze:

Robert Nieroda: Jeżeli tylko warunki logistyczne pozwalają na to, żeby do tej skały dostać się, czyli będziemy mogli podjechać tam z naszym sprzętem, to skałę wpisujemy na listę i jest ona czyszczona. W tym roku, w trzech lokalizacjach: Skały w Kamieniołomie Sygontka w Gminie Przyrów, Skały św. Idziego w Gminie Olsztyn oraz Skała Brzuchacka oraz Bazelowa w Gminie Pilica.

– mówi Robert Nieroda, dyrektor biura Związku Gmin Jurajskich. Miłośnicy Jury zachęcają do jej zwiedzania, ale nie zostawiania po sobie trwałych śladów, które niszczą przyrodę. Zwykle usuwane są pamiątki w postaci napisów czy wyrazów poparcia dla lokalnych klubów sportowych. Nie niszczmy przyrody zostawiając pseudograffiti. Oczyszczanie skałek odbywa się sprawdzoną od lat techniką:

Robert Nieroda: Metoda piaskowania. To jest taka metoda, gdzie pod bardzo dużym ciśnieniem z piaskarki zostaje wyrzucany piasek rzeczny, który w niewielkim stopniu ściera wierzchnią powierzchnię skały i tym samym usuwa niepożądane grafiki. Metoda jest zupełnie neutralna dla środowiska, po naszej akcji zostaje tylko nieco piasku, który później i tak jest usunięty przez wiatr czy inne czynniki atmosferyczne.

Niestety zdarzało się, że w kilka miejsc specjalistyczny sprzęt był kierowany więcej niż jeden raz:

Robert Nieroda: Taką skałą, którą czyściliśmy najczęściej – ponieważ trzy razy – to jest Skała Kromołowiec w Gminie Łazy. tutaj zabrudzenia pojawiały się dlatego, że z jednej strony jest to bardzo popularna skała, a z drugiej jej umiejscowienie bezpośrednio przy drodze i łatwość dostępu do niej, powodowało to, że niepożądane zachowania były dość łatwe do zrobienia.

– dodaje Robert Nieroda ze Związku Gmin Jurajskich.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lutego 2023