Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rowery Miejskie. Od kilku dni możemy cieszyć się z ich użytkowania

Facebook Twitter

Z miesięcznym opóźnieniem spowodowanym epidemią koronawirusa na ulicę Częstochowy wróciły rowery miejskie. Sezon 2020 rozpoczyna się z dodatkowymi 30 jednośladami oraz 3 nowymi stacjami, które znajdują się przy Pl. Orląt Lwowskich, w sąsiedztwie stadionu Rakowa i przy „Podstawówce” nr 29 przy ul. św. Rocha.

fot. czestochowa.pl

Powiększenie częstochowskiego systemu roweru miejskiego było możliwe dzięki samym mieszkańcom:

– jak mówi Łukasz Kot, społeczny konsultant ds komunikacji rowerowej w Częstochowie. dzięki tegorocznej realizacji zadań z budżetu obywatelskiego, w Częstochowie pojawiły się 3 kolejne stacje dokujące, a w każdej z nich po 10 nowych jednośladów. Koszt uruchomienia trzech stacji to nieco ponad 470 tys. zł. Czy w dobie koronawirusa jest to bezpieczny środek podróżowania?

Wraz z powrotem częstochowskiego systemu, jego operator – Nextbike Polska – zadba o to, by ich użytkowanie było jak najbardziej bezpieczne dla podróżujących. Wszystkie jednoślady będą dezynfekowane …

– dodaje Łukasz Kot. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zachęca częstochowian do przesiadki na rowery np. z komunikacji miejski, gdzie w czasach epidemii jazda autobusami czy tramwajami jest utrudniona:

Zapytaliśmy prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka sam zamieni auto na rower np. w drodze do pracy?

Przed wypożyczeniem jednośladu, najpierw należy dokonać rejestracji, m.in. na stronie rower.czestochowa.pl lub w aplikacji mobilnej Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od 2 zł za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę.

Przypomnijmy, że aby skorzystać z miejskiego roweru, najpierw należy dokonać rejestracji, m.in. na stronie rower.czestochowa.pl lub w aplikacji mobilnej Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Trzeba też pamiętać, że aby wypożyczyć rower, stan konta użytkownika musi wynosić co najmniej 15 złotych. Z tej kwoty są pobierane ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia, ale uwaga – pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od 2 zł za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę.

Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego (wystarczy po zalogowaniu wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR) lub terminala stacji wypożyczeń. Wpisujemy w nim swój numer telefonu, PIN i numer roweru. Potem należy wypiąć rower z elektrozamka i można udać się na przejażdżkę. Rower zwracamy na dowolnej stacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego wpinając w elektrozamek lub – jeżeli stacja jest pełna – przypinając do innego roweru za pomocą linki z zamkiem szyfrowym. W takim wypadku trzeba potwierdzić zwrot w systemie za pomocą aplikacji lub terminala. Sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego potrwa do końca października.

System roweru miejskiego w Częstochowie działa od dwóch lat. Od samego początku zielone jednoślady cieszyły się coraz większą popularnością, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Tylko w ubiegłym roku wypożyczono je ponad 149 tysięcy razy. Obecnie cały system (łącznie inwestycjami z budżetu obywatelskiego) liczy 23 stacje dokujące i 215 jednośladów. Część z nich jest wyposażona w specjalne foteliki dla dzieci.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj