Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa, ale przybywa też ozdrowieńców. To apel do nich!

Facebook Twitter

Oddajcie osocze - zawiera ono przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi objawami zakażenia. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach w związku z szalejącą epidemią główny nacisk kładzie teraz właśnie na pobieranie osocza.

Oddawajmy krew! W czasie wakacji jest ona szczególnie potrzebna!

Wprowadzono tam dwuetapową procedurę postępowania.. Po pierwsze trzeba spełnić standardowe kryteria dla honorowych dawców krwi, a co dalej?

Drugi etap to jest telefon na infolinię. Będzie to taka rozmowa wstępna z lekarzem. W trakcie tej rozmowy można wyjaśnić jeszcze swoje wątpliwości i jeżeli lekarz zdecyduje, że dana osoba może oddawać osocze, ustala dla niej termin zgłoszenia się do siedziby w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Katowicach. Należy się dobrze przygotować do oddawania osocza. Trzeba być wypoczętym i nawodnionym. 

– mówi dr Anna Cendrzak-Basista, kierownik działu dawców i pobierania w RCKiK w Katowicach. Nie ma się czego bać, oddanie osocza jest zupełnie bezpieczne.

Osocze pobiera się metodą plazmaferezy – brzmi to dosyć egzotycznie, ale jest to zabieg, w którym pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zbierane w odpowiednim pojemniku, natomiast reszta składników w krwi łączy się i jest zwracana do żyły dawcy. Pobiera się 650 ml osocza, dzieli się na porcje po około 200 ml. Osocze poddaje się badaniom a potem redukcji patogenów i jest następnie kierowane do szpitali. 

Kolejne donacje uzależnione są od poziomu przeciwciał, które są badane po pierwszym oddaniu osocza. Jeżeli będzie ich wysoki poziom, można zgłaszać się nawet do 5 razy. Co ważne – z wytycznych zniknął warunek wykluczający kobiety w ciąży!

Wprowadziliśmy taką zasadę, ponieważ jest bardzo duże zainteresowanie. Kobiety, które były w ciąży w przeszłości bardzo chętnie oddawałyby osocze, ale ponieważ wiele z nich ma wytworzone antygeny HLA nie będą mogły oddawać, ale żeby się o tym przekonać możemy wykonać badanie w wyznaczonym laboratorium i ocenić, czy w tym badaniu są antygeny HLA. Jeżeli będą obecne, wtedy niestety nie będzie można oddać a jeżeli będzie ujemny to będzie taka osoba poproszona do nas o zgłoszenie się w wyznaczonym terminie do oddania osocza. 

Osocza nie można jednak oddać w dowolnym punkcie poboru krwi, w naszym województwie można to zrobić jedynie w Katowicach – w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Związane jest to z metodą oddawania osocza. To jest plazmafereza przy użyciu separatora i takie separatory są dostępne w siedzibie Regionalnego Centrum w Katowicach. Być może na późniejszym etapie będzie możliwość oddawania osocza również w terenowych oddziałach.

– jak mówi dr Anna Cendrzak-Basista, już ponad 200 ozdrowieńców w woj. śląskim zdecydowało się oddać osocze. Każdego dnia ta liczba rośnie.

Numery telefonów dla ozdrowieńców dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.30:

Komórkowy 726 227 229
Komórkowy 607 619 718
Komórkowy 607 678 519
Stacjonarny 32 208 74 19

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj