Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: ZUS przyjmuje już wnioski. Jego wypełnienie trwa kilkanaście minut

Facebook Twitter

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe pojęcie i rozwiązanie, które weszło w życie w tym roku. Już ponad 3800 rodziców z Częstochowy i okolic złożyło odpowiednie dokumenty. W samej Częstochowie przyjęto już ok. 1300 wniosków od początku roku.

Program budzi zainteresowanie ale i niepewność.

Jednak wnioski nie są skomplikowane i składa się je szybko

– uspokaja mieszkańców ZUS. Poświęcimy na to zaledwie kilkanaście minut:

Średni czas przeprowadzenia wniosku przez specjalny kreator na PUE ZUS to jedynie 12 minut. W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. złotych. Do tej pory rodzice złożyli ponad 300 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Szacujemy, że w styczniu tych wniosków może być nawet 400 tys. Rodzice i opiekunowie nie mają problemów z załatwieniem formalności

– informuje Beata Kopczyńska, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w naszym województwie. Warto pamiętać które rodziny mogą skorzystać z nowego programu:

Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od ukończenia 12 miesiąca do 35 miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodu rodziny, a środki nie są opodatkowane. Wypełnić wniosek, oświadczenie pomogą również sami pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

– informowała lokalna rzecznik ZUS-u. W razie wątpliwości o szczegóły można pytać urzędników, także mailowo lub poprzez infolinię zakładu.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2022