Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rodzaje i działanie irygatorów do zębów [MATERIAŁ PARTNERA]

Facebook Twitter

Czy wiesz, że najwięcej szkodliwych bakterii zalega w przestrzeniach międzyzębowych? Niestety, za pomocą szczoteczki do zębów nie jesteśmy w stanie ich usunąć, dlatego też specjaliści rekomendują uzupełnianie mycia zębów o nitkowanie trudno dostępnych miejsc. Nie wszyscy jednak potrafią właściwie posługiwać się nicią, co sprawia, że korzystanie z niej jest nieefektywne i często prowadzi do podrażnień. Bardzo ciekawą alternatywę dla nitki stanowi irygator dentystyczny. Jak dokładnie działa to urządzenie i jakie są rodzaje irygatorów?

Czym jest i jak działa irygator?

Irygator dentystyczny to specjalistyczny sprzęt, służący do oczyszczania z codziennych naleciałości trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Posiada on formę myjki ciśnieniowej, z której dyszy pod wysokim ciśnieniem wydobywa się woda. Ciecz ta trafia w wybrane przez nas obszary, skutecznie obmywając je z bakterii, resztek jedzenia i innych niepożądanych nalotów.

Irygator do zębów jest urządzeniem, z którego mogą korzystać wszyscy – zarówno osoby zdrowe, jak i zmagające się z rozmaitymi chorobami jamy ustnej (próchnicą, chorobami przyzębia, itd.), dorośli oraz dzieci. Szczególnie zainwestowanie w irygator dentystyczny poleca się użytkownikom aparatów ortodontycznych, mostów oraz protez – do zakamarków znajdujących się wokół tych wypełnień szczególnie trudno bowiem dotrzeć, a dzięki irygatorowi jest to możliwe.

Jakie są rodzaje irygatorów?

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje irygatorów do zębów: stacjonarny i bezprzewodowy. To, na który irygator się zdecydujemy, powinno być uwarunkowane naszym trybem życia i oczekiwaniami, które mamy względem sprzętu.

Irygatory stacjonarne zbudowane są z pojemnika na płyn wraz z pokrętłem, za pomocą którego możemy regulować generowany przez urządzenie strumień wody. Mają też one oczywiście rękojeść, która jest zakończona gniazdem na końcówki, i do której przymocowany jest doprowadzający wodę wężyk. Tego typu irygatory wyposażone są zazwyczaj w pojemny zbiornik na wodę (jego pojemność może wynosić 450-600 ml), który pozwala na przeprowadzenie pełnej irygacji bez konieczności dolewania do urządzenia wody. Irygatory stacjonarne charakteryzują się też dużą liczbą oferowanych trybów czyszczących oraz wysokim, maksymalnym ciśnieniem pracy.

Irygatory bezprzewodowe mają nieco inną charakterystykę. Ich zbiornik na wodę jest wbudowany w rękojeść sprzętu, co zapewnia urządzeniu kompaktowe rozmiary, ale sprawia też, że jest ono mniej pojemne (pojemność zbiornika w irygatorze bezprzewodowym to najczęściej 70-210 ml). Z uwagi na to, zbiornik irygatora bezprzewodowego podczas jednego mycia trzeba zazwyczaj 2-3 razy uzupełniać, co dla niektórych jest dość niekomfortowe. Ten typ sprzętu świetnie jednak sprawdzi się podczas wszelkiego rodzaju wyjazdów, w przeciwieństwie do irygatora stacjonarnego, z którego można korzystać jedynie w domu.

Dlaczego warto korzystać z irygatora?

Inwestycja w irygator dentystyczny na pewno każdemu się opłaci. Sprzęt ten za sprawą generowanego przez siebie strumienia wody, wspaniale radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej z miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć włosie szczoteczki do zębów. Dzięki niemu usuniemy bakterie bytujące w przestrzeniach międzyzębowych, kieszeniach dziąsłowych i obszarach tuż nad linią dziąseł. Główne korzyści wynikające z korzystania z irygatora do zębów to:

  • doskonała ochrona przed próchnicą w miejscach trudno dostępnych, czyli tych najbardziej narażonych na formowanie się tej choroby,
  • lepsze ukrwienie dziąseł, rzadsze stany zapalne,
  • skuteczne zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego,
  • nawilżanie jamy ustnej, zapobieganie suchości w ustach,
  • odświeżenie oddechu.

Jak wybrać najlepszy dla siebie irygator dentystyczny?

Przed zakupem irygatora dentystycznego, warto przeanalizować kilka kwestii, które pomogą nam dobrać produkt idealny do własnych potrzeb. Warto też sprawdzić ten ranking najlepszych irygatorów do zębów na stronie: www.szczoteczka-elektryczna.edu.pl. Pierwsza sprawa to to, czy zamierzamy korzystać z irygatora codziennie, w warunkach domowych, czy też ma on nam służyć głównie podczas różnego rodzaju wyjazdów. Ułatwi to nam zdecydowanie, czy lepiej kupić irygator stacjonarny czy bezprzewodowy. Kolejna rzecz to moc generowanego przez irygator maksymalnego ciśnienia wody – czym ona wyższa, tym teoretycznie irygator skuteczniej powinien wymiatać z jamy ustnej bakterie. Trzecią kwestię stanowi pojemność zbiornika – jak wspomnieliśmy wcześniej, należy pamiętać, że w przypadku irygatorów bezprzewodowych jedno napełnienie pojemnika może nam nie wystarczyć na przeprowadzenie pełnej irygacji, co niektórych może nieco drażnić.

Na dodatek zastanówmy się także, czy ze sprzętu zamierzamy korzystać w samotności, czy też do spółki z innymi osobami – w tym drugim wypadku konieczne może być zaopatrzenie się w irygator oferujący możliwie wiele opcji mycia i różnorodnych końcówek. Nie bez znaczenia jest oczywiście również nasz budżet – na uwadze należy mieć fakt, że za irygator ze średniej półki trzeba zapłacić około 300-350 złotych, natomiast najbardziej zaawansowane irygatory kosztują nawet w okolicach 500 złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj