Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rezerwat przyrody Sokole Góry powiększa się o dalsze 7 hektarów

Facebook Twitter

Powierzchnia rezerwatu przyrody Sokole Góry, między Olsztynem, Zrębicami i Biskupicami powiększa się o 7 ha. Decyzję w tej sprawie podjęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Wejdzie ona w życie na początku czerwca.

mat. prasowy RDOŚ

Rezerwat przyrody Sokole Góry powiększa się o dalsze 7 hektarów

Jak mówi Natalia Zapała, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, turyści zyskają tereny pod specjalną ochroną, co oznacza, że będzie to dodatkowy obszar z chronioną roślinnością, skałkami i zwierzętami, gdzie natura jest najważniejsza:

Natalia Zapała: Ochroną objęte zostało wydzielenie leśne przylegające do granicy rezerwatu, w skład których wchodzi Jodłowa Góra. Tereny te cechują się wysokim stopniem naturalności. Ponadto występują tam liczne ostańce i wychodnie skalne porośnięte roślinnością. Otoczone są starymi, ponad stuletnimi bukami, owocami, jodła i sosnami.

Powierzchnia rezerwatu Sokole Góry wynosi już prawie 223 ha

Natalia Zapała: Jurajski Rezerwat Przyrody Sokole Góry został powiększony o 7 hektarów. Decyzję w tej sprawie podjęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. W ramach nowego zarządzenia dla rezerwatu utworzona została otulina, czyli strefa ochronna obejmująca przyległe tereny leśne. Jej powierzchnia wynosi prawie 350 hektarów.

Jak dodaje rzecznik rozszerzenie obszaru chronionego ma na celu dbałość o ostańce jurajskie, jaskinie czy cenne gatunki. Przypomnijmy to siedlisko m.in. nietoperzy, ale i cenne lasy z ponad 100-letnimi drzewami.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024