Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rewolucję w zasiłkach nie tylko dla przedsiębiorców zapowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Facebook Twitter

Od nowego roku szykuje się rewolucja w zasiłkach, informuje częstochowian Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To dobre wieści dla nas wszystkich, bo m.in. większa będzie dostępność do świadczeń za urlop macierzyński czy wyższy będzie zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu.

Mały ZUS Plus ZUS, wnioski o Mama 4 plus

Wzrośnie z 70% do 80%, większy krąg osób uprawnionych do macierzyńskiego. Prawo zyskają kobiety, które w przypadku śmierci pracodawcy utraciły prawo do chorobowego i urodziły dziecko po ustaniu zatrudnienia, ale to także krótszy okres zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia do 91 dni. Przedsiębiorca nie straci również zasiłku, gdy spóźni się z opłaceniem składek.

Zmian w zasiłkach od stycznia będzie więcej, zapowiada Beata Kopczyńska, rzecznik ZUSu w województwie śląskim. Kłopotem dotąd było wypłacanie świadczeń, gdy firmy miały zaległości w płatnościach do ZUS. Teraz te kwestie zostają uregulowane prawnie:

Od nowego roku szykuje się wielka rewolucja w zasiłkach. Jeżeli przedsiębiorca będzie miał zaległości w opłacaniu składek w kwocie wyższej niż 1% minimalnego wynagrodzenia, to świadczenie otrzyma po spłacie zadłużenia. Ważne, aby zaległość spłacić w ciągu 6 miesięcy od powstania prawa do świadczenia. Po tym czasie ulegnie przedawnieniu.

Wszystkie te zmiany wynikają z nowelizacji ustawy zasiłkowej jaką przyjęto w kraju 24 czerwca tego roku

– dodaje Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUSu w naszym regionie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj