Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Remontuj budynki z głową – ws. ochrony ptaków apeluje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Facebook Twitter

Urlopy często poświęcamy na przydomowe remonty, ale lato to też czas intensywnych prac budowlanych, dociepleń i miejskich inwestycji w szkołach. W tej sprawie o remontowanie z głową apeluje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

fot. marcin049/ Pixabay

Wszystko dlatego, że w szczelinach budynków gnieżdżą się ptaki, a właśnie przypada ich okres lęgowy.

Prowadzenie prac w okresie lęgowym często prowadzi do śmierci zwierząt, zarówno piskląt jak i dorosłych osobników. Zdarza się, że dostęp do gniazd jest zamurowywany przez co giną nie tylko pisklęta, ale również ich rodzice próbujący za wszelką cenę dostać się do młodych. Niedawno dostaliśmy zgłoszenie, zdjęcia przedstawiające jerzyka, który ubrudził się pianką montażową. Niestety ptaka nie udało się uratować, mimo tego że został przekazany do ośrodka rehabilitacji zwierząt

– mówi Łukasz Zych, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jak mówią przyrodnicy, ofiarami źle prowadzonych prac budowlanych często są jerzyki, ale również wróble, gołębie, kawki, jaskółki, a nawet pustułki. Miejsca ich gniazdowania są szczególnie chronione w sezonie lęgowym. Dyrekcja apeluje do mieszkańców: jeśli jesteście świadkami niszczenia ptasich siedlisk, zgłaszajcie takie sprawy bezpośrednio na policję lub straż miejską.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj