Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Remont Starego Rynku. Urzędnicy chwalą się efektem końcowym

Facebook Twitter

Stary Rynek zmienił się nie do poznania. Z pawilonem muzealnym gdzie zobaczymy pozostałości ratusza starej Częstochowy i rzeźbami balansującymi Jerzego Kędziory, będzie jedną z głównych atrakcji miasta.

Inwestycją właśnie oddaną do użytku chwali się magistrat:

Mamy tutaj również fontanny, mamy tutaj również riuny starego ratusza. Pracowali tutaj archeologowie, może to trochę opóźniło nasze prace, ale dzięki temu możemy dzisiaj pokazać miejsce związane ściśle z historią Częstochowy. To tutaj nad Wartą rodziły się początki naszego miasta. To miejsce będzie również w przyszłości nie tylko pamiątką po dawnych czasach, ale będzie też nawiązywało do współczesności.

Projekt rewitalizacji zabytkowego starego rynku kosztował 27,3 mln złotych, wylicza prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Ważnym źródłem finansowania tej przebudowy okazał się zastrzyk z unijnej kasy:

Miasto pozyskało dofinansowanie z Uni Europejskiej na kwotę ponad 16 mln zł, prawie 1 mln 900 tys. zł z budżetu państwa. ten plac i okoliczne ulice to jest prawie hektar powierzchni przebudowanej. Powstał – co warto też zauważyć – nad ruinami pawilon, pierwszy w Częstochowie w konstrukcji szklanej, pełnej. To jest też ciekawostka. Przestrzeń została wypełniona małą architekturą, jest pięknie doświetlona. Warto też przyjść tutaj wieczorem i zobaczyć, jak to wygląda

– jak mówi Michał Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w magistracie, rynek został ukończony po trwającej 2 lata inwestycji. Szczególną atrakcją ma być „teatr” rzeźb Jerzego Kędziory, to teraz ważny kulturalny punkt w Częstochowie, mówi sam autor:

Chciałbym, żeby te rzeźby dobrze przyjęły się wśród częstochowian, cieszyły ich, i żeby byli z tego dumni a przez to również, żeby mogli się chwalić na zewnątrz, żeby te rzeźby zobaczyli jeszcze inni. Jeśli ktoś poważa, żeby tak ważny akcent kulturalny zaistniał, to jest duża odwaga

– oceniał nasz rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Na stary rynek trafiło 14 balansjących figur powstałych w jego pracowni. Mieszkańcy w letnim sezonie zapewne będą tutaj szukać cienia, miasto chce by rejon Starego Rynku rozwijał się też gospodarczo:

Liczymy również, że rozwinie się tutaj przedsiębiorczość, a więc ci, którzy na co dzień serwują nam różnego rodzaju usługi – hotelarze, restauratorzy dbają o to, żeby w Częstochowie dużo się działo, będą tutaj mieć miejsce dobre dla swojej działalności. Ta pandemia w końcu minie i będziemy mogli powiedzieć o tym, że w końcu możemy ze Starego Rynku korzystać w pełny sposób

– zapowiadał w oczekiwaniu na koniec pandemii Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. Rynek po przebudowie został oddany oficjalnie mieszkańcom 31 marca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj