Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rekordowe zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciwko grypie

Facebook Twitter

Taką formę ochrony naszego zdrowia rekomendują lekarze i Sanepid. Szczepienie może ułatwić różnicowanie zachorowań na grypę i covid-19. Problem polega jednak na tym, że szczepionek w aptekach brakuje.

fot. czestochowa.pl

I to od dłuższego czasu…usłyszeliśmy w jednej z aptek w naszym regionie.

Szczepionki są niedostępne w hurtowni, nie mamy skąd ich sprowadzić. Ilości, które myśmy  sobie zapotrzebowali niestety nie zostały zrealizowane. Nie mamy żadnych informacji, czy one się pojawią i w jakich ilościach.

– mówi farmaceutka Monika Zacharska, kierownik apteki w Koziegłowach. O szczepionki dopytują wszyscy, przede wszystkim jednak seniorzy.

Zainteresowanie jest bardzo duże, znacznie większe niż w zeszłym roku. Dopytują właściwie wszyscy.  Przyczyn, z racji tego, że od 1.09 szczepionki pojawiły się na listach leków refundowanych jako w ogóle bezpłatne po 75 roku życia. To zainteresowanie jest większe przede wszystkim właśnie wśród ludzi po 75 roku życia, z racji tego, że są właśnie w tej grupie ryzyka. Natomiast też zalecane jest i preferowane jest, żeby szczepić dzieci. Na dzień dzisiejszy szczepionka dla dzieci dalej nie dostępna jest w hurtowni. Nie mamy dalej informacji, kiedy się pojawi. 

W wielu aptekach także w Częstochowie, obowiązują zapisy na szczepionkę. W jednej z aptek w dzielnicy Północ, zapisało się już ponad 50 osób. Resort Zdrowia obiecuje, że stara się zwiększyć ilość szczepionek, dokupując ją na rynku komercyjnym. Możliwe, że nowa partia trafi do aptek 1 października.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia: „Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem.”.

Od kilku lat dostępne są na rynku szczepionki czterowalentne, które zapewniają ochronę przed 4 szczepami wirusa grypy – dwoma typu A i dwoma typu B. Dodatkowo, jeśli infekcja wystąpi pomimo szczepienia, szczepienie łagodzi jej przebieg, ale przede wszystkim chroni przed groźnymi powikłaniami pogrypowymi.

Przeciwko grypie powinniśmy zaszczepić się do końca roku, szczyt zachorowań jest zwykle w styczniu, lutym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021