Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

RDOŚ Katowice apeluje: Nie wchodź do jaskiń w okresie zimowym. Twoja obecność wybudza nietoperze ze snu

Facebook Twitter

Zbliżająca się zima, czyli bardzo trudny okres dla wielu gatunków zwierząt, to czas kiedy o przyrodzie powinniśmy pomyśleć szczególnie. Głównie o tym, aby... jej nie przeszkadzać.

fot. DzidekLasek / pixabay.com

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach apeluje, aby nie zakłócać hibernacji nietoperzy, a te zwierzęta lubią szczególnie jaskinie na szlakach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Natalia Zapała: Apelujemy aby nie wchodzić do jaskiń w okresie od listopada do 15 kwietnia. Nasz apel staje się coraz bardziej istotny w związku z rosnącą popularnością turystyki jaskiniowej. Pamiętajmy też, że w przypadku jaskiń znajdujących się w rezerwatach przyrody obowiązuje całoroczny zakaz wejścia do tych obiektów, wyjątek stanowi Jaskinia Głęboka w rezerwacie przyrody Góra Zborów, która jest udostępniona na zasadach szczególnych.

– mówi Natalia Zapała, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Każde wybudzenie nietoperzy odbywa się kosztem zgromadzonej przez te zwierzęta energii, niezbędnej do przetrwania zimy. W tym przypadku obecność człowieka jest w jaskiniach rezerwatów mocno niepożądana:

Natalia Zapała: Nietoperze żyjące w Polsce żywią się głównie owadami, dlatego zima stanowi dla nich trudny okres bez dostępu do pożywienia. W związku z tym w ramach przygotowań do zimy, nietoperze gromadzą tłuszcz, który tworzy dla nich zapas energetyczny umożliwiający przetrwanie do wiosny. Dzięki hibernacji, podczas której obniżeniu ulega temperatura ciała, a funkcje życiowe ulegają znaczącemu spowolnieniu, zużycie zapasów tłuszczu jest minimalne.

Rzeczniczka przypomina, że nietoperze mają bardzo niewielu naturalnych wrogów, a największe zagrożenie stanowi dla nich obecność człowieka. W Polsce mamy 27 gatunków nietoperzy i wszystkie bezwzględnie objęte są ochroną ścisłą, dodaje Natalia Zapała z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj