Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

RCC już o krok od finału Pucharu Polski Rugby7

Facebook Twitter

W sobotę (14.05) na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym odbył się IX turniej Polskiej Ligi Rugby7. Wzięło w nim udział 6 drużyn. Poza gospodarzami - Rugby Club Częstochowa, były to drużyny Tytana Gniezno, Rugby Wrocław, RK Unisław, Rugby Biesal i Alfy Bydgoszcz. Nasi zawodnicy zajęli na nim 5. miejsce i wskoczyli na 7. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu.

Turniej był bardzo mocno obsadzony. Pojawiły się na nim drużyny zajmujące 1., 2., 3., 5. i 6. miejsce w Polskiej Lidze Rugby 7. RCC było przed tym turniejem na 12. miejscu. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy, w których rozegrano mecze w systemie „każdy z każdym”. Dwie najlepsze ekipy wychodziły do półfinałów, a drużyny które zajmą ostatnie miejsca miały spotkać się w dwumeczu o 5. miejsce.

W grupie A bezkonkurencyjni okazali się liderzy cyklu – Tytan Gniezno, którzy wygrali oba swoje mecze. Drugie miejsce zajęła drużyna Rugby Biesal dzięki zwycięstwu nad Alfą Bydgoszcz, która to została sklasyfikowana na ostatnim miejscu z dwoma porażkami na swoim koncie.
W drugiej grupie rywalizacja rozpoczęła się od meczu RCC z RK Unisław. Goście bezlitośnie wykorzystywali błędy naszej drużyny przy wznowieniach gry, co spowodowało że częstochowianie musieli uznać ich wyższość, przegrywając 5:22. W kolejnym meczu nie bez problemu Rugby Wrocław pokonali drużynę z Unisławia 17:5. W ostatnim spotkaniu, które decydowało o ostatecznej kolejności w grupie, zmierzyły się ze sobą drużyny RCC i Rugby Wrocław – wiceliderzy cyklu. Przez większość meczu wynik był stykowy. Na kilka minut przed jego końcem utrzymywał się wynik 17:17. Jednak wtedy wrocławianie pokazali swoją klasę i wykorzystali wszystkie swoje atuty, zwyciężając nas ostatecznie 34:17. Wynik ten sprawił, że do półfinałów awansowali goście z Wrocławia i Unisławia, a częstochowianie mieli powalczyć w dwumeczu o 5. miejsce.

RCC zmierzyło się w nim z Alfą Bydgoszcz. W obu meczach, to RCC było zdecydowanie dominującą stroną. Pierwsze spotkanie wygraliśmy 31:10, a w drugim spotkaniu więcej czasu gry dostali rezerwowi, a mimo to również wygraliśmy je pewnie 25:12. W ten sposób RCC zajęło 5. miejsce w turnieju.
Oba półfinały były jednostronnymi widowiskami. W pierwszym meczu Tytan Gniezno pokonał 40:7 RK Unisław, a Rugby Wrocław zwyciężyło Rugby Biesal 25:0. W meczu o 3. Miejsce nieznacznie lepsi okazali się zawodnicy z RK Unisław, którzy wygrali 15:7 z Rugby Biesal. W finale swoją moc pokazała drużyna Tytana Gniezno, która wysoko pokonała Rugby Wrocław 36:5.

Po tym turnieju jedynie Rugby Club Częstochowa zmienił swoje miejsce w klasyfikacji, awansując aż o pięć „oczek” – z 12. na 7. Warto tutaj wspomnieć, że dziewięć najlepszych drużyn cyklu spotka się 18 czerwca w Gnieźnie na turnieju finałowym o Puchar Polski Rugby7. Tymczasem za dwa tygodnie w Biesalu odbędzie się ostatni turniej Polskiej Ligi Rugby7 i po nim okaże się, czy częstochowianom uda utrzymać się miejsce premiujące grą w finale.

Michał Krzypkowski: Zajęta przez nas lokata uczciwie pokazuje nasze miejsce w stawce tych drużyn. Choć trzeba zauważyć, że mamy potencjał do sprawiania niespodzianek i utrudniania życia faworytom. Szkoda zwłaszcza dzisiejszego meczu z Wrocławiem, gdzie zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki. Liczymy, że wyniki turnieju w Biesalu nie wyrzucą nas z finału o Puchar Polski, na który chcemy pojechać i zamieszać w stawce. Chciałbym tutaj też podziękować za wsparcie partnerom turnieju – Mieście Częstochowa i firmom Mega Pizza, MPK w Częstochowie, Niebieski Lis i Śniadaniowcy. Brawa należą się również zawodnikom Szkółki Rugby RCC z grupy u16, którzy pomogli w przygotowaniu obiektu do zawodów, ich przeprowadzeniu i posprzątaniu po nich. Wspólnymi siłami udało się nam stworzyć imprezę, która stała na wysokim poziomie nie tylko sportowym, ale i organizacyjnym

– podsumował zawody trener RCC Michał Krzypkowski.

Skład RCC: Dawid Dróżdż, Adam Garus, Michał Krzypkowski, Michał Kuczyński, Mateusz Nowak, Daniel Popczyk, Marcel Puczka, Mateusz Pułtorak, Aleksander Sawicki, Mikołaj Weżgowiec.

Wyniki turnieju

Faza grupowa
Rugby Biesal – Alfa Bydgoszcz 40:7
Rugby Klub Unisław – Rugby Club Częstochowa 22:5 (punkty dla RCC: Dróżdż 5pkt. – 1P)
Tytan Gniezno – Rugby Biesal 31:7
Rugby Wrocław – Rugby Club Unisław 17:5
Alfa Bydgoszcz – Tytan Gniezno 5:34
Rugby Club Częstochowa – Rugby Wrocław 17:34 (Weżgowiec 10pkt. – 2P, Krzypkowski 7pkt. – 1P+1pd)
Faza finałowa
Mecze o 5 miejsce
Alfa Bydgoszcz – Rugby Club Częstochowa 10:31 (Krzypkowski 11pkt. – 1P+3pd, Dróżdż 10pkt. – 2P, Kuczyński 5pkt. – 1P, Pułtorak 5pkt. – 1P)
Rugby Club Częstochowa – Alfa Bydgoszcz 25:12 (Dróżdż 10pkt. – 2P, Krzypkowski 10pkt. – 2P, Garus 5pkt. – 1P)
Półfinały
Tytan Gniezno – Rugby Klub Unisław 40:7
Rugby Biesal – Rugby Wrocław 0:25
Mecz o 3 miejsce
Rugby Klub Unisław – Rugby Biesal 15:7
Finał
Tytan Gniezno – Rugby Wrocław 36:5

Klasyfikacja turnieju PLR7 – Częstochowa
1. Tytan Gniezno – 20 pkt.; 2. Rugby Wrocław – 18 pkt.; 3. Rugby Klub Unisław – 16 pkt.; 4. Rugby Biesal – 14 pkt.; 5. Rugby Club Częstochowa -12 pkt.; 6. Alfa Bydgoszcz – 10 pkt.

Klasyfikacja generalna PLR7
1. Tytan Gniezno – 170 pkt.; 2. Rugby Wrocław – 152 pkt.; 3. Rugby Klub Unisław – 96 pkt.; 4. Kaskada Szczecin – 70 pkt.; 5. Rugby Biesal – 68 pkt.; 6. Alfa Bydgoszcz – 52 pkt.; 7. Rugby Club Częstochowa – 38 pkt.; 8. Ciechan Ciechanów – 38 pkt.; 9. Klub Rugby Poznań – 36 pkt.; 10. Mazovia Mińsk Mazowiecki – 30 pkt.; 11. Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot – 28 pkt.; 12. Czarni Pruszcz Gdański – 28 pkt.; 13. AZS AWF Warszawa – 16 pkt.; 14 Posnania Poznań – 14 pkt.; 15. Rugby Club Bolesławiec – 10 pkt.; 16. Budowlani Lublin – 10 pkt.

Turniej był dofinansowany z środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa w ramach zadania pt.: „Organizacja i udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa – Polska Liga Rugby7”

źródło: mat. prasowy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023