Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Razem w szyku” czyli wojsko w szkole i przedszkolu. W częstochowskich placówkach trwa specjalny program edukacji

Facebook Twitter

Wojsko, policja i straż w Galerii Jurajskiej. Piknik Służb Mundurowych zagościł po raz piąty w Częstochowie. To cykliczne wydarzenie pod nazwą „Razem w szyku”.

Razem w szyku
fot. wcrczestochowa.wp.mil.pl

„Razem w szyku” – wojsko w szkole szkoli młodzież

Jednocześnie Wojskowe Centrum Rekrutacji przypomina o nowym programie edukacyjnym, który ma kształtować w młodzieży nawyki związane z obronnością i bezpieczeństwem. Placówki szkolne jeszcze do 20 czerwca goszczą instruktorów wojskowych.

Artur Bożek: Edukacja z wojskiem. Program jest przeznaczony dla uczniów, będzie realizowany przez wojskowych instruktorów. Głównym celem i założeniem tego programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania się w sytuacjach kryzysowych.

Działania edukacyjne dla uczniów w tym zakresie przybliża mjr Artur Bożek z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie. Nabór szkół zakończył się 27 kwietnia, działania ruszyły miesiąc temu, potrwają jednak w wybranych szkołach do końca roku szkolnego. W dużej mierze, w praktyce i w plenerze.

Artur Bożek:Łącznie programem ma być objęte ponad 3400 szkół na terenie całego kraju. Wiadomości z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się między innymi z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz z nowinkami udzielania pomocy.

Nie trzeba się obawiać, bo w szkołach wojskowi przekażą wiedzę w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany oczywiście do wieku i przyjazny dla młodych słuchaczy.

Artur Bożek: Zagadnienie poruszone podczas tych zajęć to sygnały alarmowania i powiadamiania. Czym powinno się charakteryzować schronienie? Podstawowe zasady ratowania życia i mienia, w tym zasady ewakuacji. Jeśli chodzi o zajęcia praktyczne, będzie przeprowadzona symulacja ewakuacji z sali lekcyjnej oraz symulacja w różnych sytuacjach zagrożenia. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych.

O szczegóły programu „Edukacja z wojskiem” pytaliśmy majora Artura Bożka z WCR w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj