Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Radni przyjęli program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Co zakłada?

Facebook Twitter

Prawie 1,5 mln zł to kwota jaką w tym roku miasto przeznaczy na pomoc bezdomnym czworonogom. Specjalny program radni zatwierdzili podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Główne zadania, jakie będą realizowane w ramach programu to m.in. zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom w schronisku przy ulicy Gilowej. Placówka na działalność otrzyma blisko 1,2 mln zł:

Pieniądze te i ta kwota zostanie przekazana na kompleksowe prowadzenie schroniska i cały czas unowocześniania tego miejsca.

Radio Jura: Czyli jakieś działania inwestycyjne planujecie?

Też. Natomiast musimy zapewnić podstawy naszym zwierzętom, czyli przede wszystkim kwoty te są generowane poprzez wyżywienie, poprzez opiekę lekarską, diagnostykę i to dla nas jest w tym momencie najważniejsze, jeżeli chodzi o utrzymanie zwierząt. Potrzeb jest naprawdę dużo, bo chociażby sama nawierzchnia na terenie schroniska wymaga naprawy, natomiast są to rzeczy, które są już typowo do ustalenia na późniejszy czas

– powiedziała naszemu reporterowi Marta Pasieka z częstochowskiego schroniska. Placówka przy ul. Gilowej otrzyma znaczną część przyjętego przez radnych budżetu. Na co zatem zostaną przeznaczone pozostałe środki? Czyli 300 tys złotych?

50 tys. zł, które przeznaczono na zabiegi sterylizacji i kastracji kotów wolnobytujących, czyli potocznie zwanych dzikimi, które widzimy gdzieś koło naszych domów. Ja dodatkowo złożyłam taki wniosek o zwiększenie tej kwoty do 70 tys., czyli plus jeszcze 20 tys. zł tak, aby tą kwotę powiększyć i byłaby równa wtedy tym, co wykorzystaliśmy w zeszłym roku. Kolejna kwota to 6 tys. zł zarezerwowana na zakup karmy i domków dla kotów wolno bytujących oraz na opiekę nad zwierzętami gospodarskimi, ponieważ mimo że jesteśmy miastem – wiele osób tego nie wie, ale często zdarzają się zwierzęta takie jak konie, krowy, kozy, które są odbierane właścicielom z różnych powodów bądź zaniedbania, bądź do śmierci takiego właściciela i to są właśnie środki na zabezpieczenie opieki tym zwierzętom 

– wyjaśniała Małgorzata Iżyńska – radna, społeczny konsultant ds. ochrony zwierząt UM. W programie opieki nad bezdomnymi zwierzętami została także ujęta kwota ponad 178 tys. z Budżetu Obywatelskiego, która zostanie przeznaczona na sterylizację i kastrację psów i kotów mających właścicieli:

Ten program zabezpiecza ciągłość właśnie w tych zabiegach i każdy, kto będzie chciał swojego kota czy psa wykastrować, wysterylizować musi zgłosić się do Urzędu i tam w Wydziale Ochrony Środowiska u pani inspektor dowiaduje się, do którego gabinetu weterynaryjnego ma się udać i można taki zabieg wykonywać. Myślę, że ten program, który od kilku lat jest propagowany i realizowany w mieście, spełnia swoją rolę. Przede wszystkim liczba tych bezdomnych zwierząt się ogranicza i oczywiście nasza świadomość, co do sterylizacji, kastracji, które ułatwiają oczywiście darmowe zabiegi, którym można poddać naszych pupili.

Nad realizacją programu będą czuwały: częstochowski oddział Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta, organizacje pozarządowe zajmujące się opieką nad zwierzętami, a także Straż Miejska, Komenda Miejska Policji i Miejsko – Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj