Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rada Miasta spotyka się tylko zdalnie, ale jest opór radnych. Co jest przyczyną?

Facebook Twitter

Rada Miasta nie spotyka się od dawna twarzą w twarz. Częstochowscy radni pracują tylko zdalnie, mieszkańcy mogą ważne decyzje śledzić tylko w sieci.

Dlaczego radni nie mogą prowadzić normalnej dyskusji, a mieszkańcy aktywnie uczestniczyć w obradach? Takie pytania trafiły do nas, ale i do Przewodniczącego Rady Miasta:

Dwa tygodnie temu podobne spotkania organizuje urząd na sali sesyjnej. Widzimy zdjęcia, te tłumy ludzi. Czy ja mam rozumieć, że osoby organizujące spotkania na sali sesyjnej w czasie pandemii narażają życie tych osób? Nie wiem gdzie jest różnica. Pan przewodniczący dba o nasze zdrowie i życie, żebyśmy się nie zarazili i zarazili swoich bliskich

– argumentował radny PiS Piotr Wrona.

Faktycznie w październiku sala sesyjna UM była gospodarzem konferencji i spotkań. Władze Częstochowy decyzje o zdalnych sesjach rady tłumaczą pandemią:

Pandemia jeszcze się nie skończyła. Dzisiaj jest 8300 nowych przypadków. To naprawdę nie są żarty. Nie chce ryzykować życiem zarówno Państwa, jak i mieszkańców, którzy będą przychodzili na sesje. Nie chce ryzykować życiem osób. Nie jestem w stanie odpowiadać za całą resztę imprez na terenie miasta Częstochowy. Odpowiadam za pracę rady, tę pracę staram się wykonywać jak najlepiej potrafię

– ocenia przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. Sami radni rozczarowani są taką zdalną formą uczestnictwa w obradach. Powoduje to spore trudności, także techniczne:

Pierwszy aspekt to taki, że nie czujemy się komfortowo, na łączach coś nie działa. Ważniejsze jest to, że obrady zdalne są po to, żeby zamknąć pewną dyskusję, bo jest trudność dostępu przez mieszkańców przede wszystkim. Żeby takie skandaliczne warunki były dla mieszkańców, nie godzi się. To powinno być naprawdę w takiej formie, żeby każdy spokojnie mógł zabrać głos

– dodaje opozycyjny radny częstochowski Paweł Ruksza. Zarówno obrady, podobnie jak prace miejskich komisji są zarządzane w ostatnich miesiąch jedynie w trybie zdalnym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022