Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rachmistrzowie pukają do domów od 23 czerwca. Zweryfikuj prowadzących spis, ale nie odmawiaj

Facebook Twitter

Jeżeli od 1 kwietnia nie udało się wam spisać osobiście drogą internetową, teraz możecie spodziewać się odwiedzin urzędnika w domu. Od 23 czerwca rachmistrzowie spisowi rozpoczynają realizację wywiadów bezpośrednich z naszymi mieszkańcami.

Zgodnie z ustawą nie można odmówić im przekazania danych. Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się przez internet, nie dzwoniły na infolinię lub nie otrzymały telefonu od rachmistrza wcześniej. Pozostałe formy spisu nadal obowiązują, przypomnijmy potrwa do 30 września. Tożsamość rachmistrza można zweryfikować.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

  • imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  • numer identyfikatora oraz hologram,
  • nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
  • podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  • okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl
  • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza
  • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Osoby, które nie wzięły dotąd udziału w spisie, mogą to uczynić, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się na stronie spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021