Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Quadem trzeba umieć jeździć! Po dwóch tragicznych wypadkach policja apeluje o rozsądek

Facebook Twitter

Jeździć quadem też trzeba umieć! Po dwóch wypadkach ma czterokołowcach, do których doszło na Śląsku w ubiegłym tygodniu, policja apeluje o ostrożność, przypominając, że technika jazdy jest specyficzna, łatwo taki pojazd wywrócić, a to krok do tragedii.

W ciągu jednego tylko tygodnia w naszym województwie doszło do dwóch wypadków na quadach! Oba śmiertelne, w obu zginęły dwie bardzo młode kobiety. W miejscowości Grzawa w powiecie pszczyńskim zginęła 17-latka, przygnieciona quadem, którym przewoziła jeszcze dwie osoby.

W Jasienicy zginęła 25-latka, która po prostu straciła panowanie nad pojazdem. Bo quad wymaga specjalnych umiejętności, jest ciężki i jeśli się wywróci, to przygnieciony nim kierowca nie ma szans. Świetnie nadają się do jazdy po trudnym górskim terenie, dlatego wykorzystuje je Straż Graniczna, GOPR czy leśnicy. Ale oni umieją nimi jeździć.

Policja przypomina: aby jeździć quadem trzeba mieć prawo jazdy, nawet tym lekkim – w tym wypadku prawo jazdy kategorii AM, czyli dokument który w ubiegłym roku zastąpił kartę motorowerową. Według przepisów czterokołowce to pojazdy o nazwie „samochodowy inny” i jeśli nie są fabrycznie wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa, to zarówno kierowca, jak i pasażer powinni mieć na głowach kaski.

Przypominamy też podstawowe wiadomości dotyczące czterokołowców, do których zaliczamy quady:

Czterokołowiec to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 550 kg w przypadku przewożenia rzeczy i 400 kg w przypadku przewożenia osób.

Wyróżniamy ponadto czterokołowce lekkie, których masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna jest konstrukcyjnie ograniczona do 45 km/h. Do prowadzenia czterokołowca wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1, a czterokołowcami lekkimi mogą kierować posiadacze prawa jazdy kategorii AM.

Czterokołowce są w chwili obecnej podrodzajem pojazdów o nazwie „samochodowy inny” i jeśli nie są fabrycznie wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa, to zarówno osoba kierująca takim pojazdem, jak i osoba nim przewożona, są obowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023