Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pukają do domów seniorów udając strażaków. Oszuści znowu w akcji

Facebook Twitter

Straż pożarna apeluje o czujność i ostrożność. Oszuści podszywający się pod strażaków, próbują dostać się do domów pod pretekstem kontroli pożarowej.

Kilkanaście interwencji strażaków Spłonęła stadnina przy Łomżyńskiej, Nocna ewakuacja w Częstochowie

Straż pożarna nie podejmuje takich działań, jeżeli ktoś podejrzany puka do naszych drzwi, powinniśmy pamiętać, że możemy paść ofiarą wyłudzeń czy złodziei:

Aneta Gołębiowska: W ostatnich dniach na terenie województwa Śląskiego, pojawił się przypadek oszustwa ” na strażaka”. Osoby przebrane w mundury, próbował dostać się do mieszkania starszej kobiety informując ją, że przyszli na kontrolę przeciwpożarową. Przestępcy działając metodą „na strażaka” oszukują głównie osoby starsze wykorzystując ich nieuwagę, próbują wejść do domu pod pozorem założenia czujek dymu lub sprawdzenia zabezpieczeń przeciwpożarowych – w ten sposób próbują wyłudzić pieniądze i kosztowności.

– mówi młodszy brygadier Aneta Gołębiowska. Powinniśmy dotrzeć z przestrogami do osób w rodzinie czy sąsiadów, którzy mieszkają samotnie, u których oszuści mogą próbować wzbudzić takie zaufanie:

Aneta Gołębiowska: Informujemy, że funkcjonariusze PSP nie przeprowadzają czynności kontrolno – rozpoznawczych w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Kontrole we wszystkich innych obiektach poprzedzone są wcześniejszym pisemnym zawiadomieniem o kontroli. Apelujemy o czujność w takich sytuacjach. Uważajmy na osoby starsze w naszym otoczeniu, przekażmy im, że strażacy nie prowadzą kontroli w prywatnych mieszkaniach. W przypadku wątpliwości wizyty strażaków w naszym domu, należy skontaktować się komenda PSP lub zawiadomić policję.

Zawsze warto w podobnej wątpliwej sprawie zwrócić się telefonicznie do Straży Pożarnej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023