Ptasia grypa w powiecie tarnogórskim
Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach poinformował o dodatnim wyniku badania laboratoryjnego w kierunku grypy ptaków (HPAI H5N1). Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane od znalezionego martwego ptaka (łabędź niemy).

Szacowany czas czytania: 01:04
Od 27 grudnia 2024 r. obowiązuje Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Częstochowie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu częstochowskiego. Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie się wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi pod warunkiem przestrzegania zasad higieny.
Jak informuje Sanepid: Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków poprzez bardzo bliski bezpośredni kontakt z zakażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami. Bezpośredni kontakt oznacza przenoszenie lub przebywanie w odległości do 1 metra od ptaków, bądź też ich odchodów (ptaki wydalają wirusa z kałem). Jak dotąd najwięcej przypadków zakażenia u ludzi odnotowano na obszarach wiejskich i podmiejskich, gdzie w wielu gospodarstwach utrzymuje się małe stada drobiu, który wędrują swobodnie, czasem wchodząc do domów lub pojawiając się w miejscach, w których bawią się dzieci. Brak jest dowodów na to, że właściwie przyrządzony drób lub jaja mogą być przyczyną zarażenia.
Czytaj także: