Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przyspieszają kolejowe prace między Siewierzem i Zawierciem do Pyrzowic. Z Częstochowy na lotnisko pociągiem w godzinę

Facebook Twitter

Od kwietnia przyspieszyły prace nad rozbudową kolejowego połączenia do lotniska w Pyrzowicach. Jeszcze większy zakres prac planowany jest w rejonie Siewierza i Zawiercia w kolejnych tygodniach.

PKP zapowiada nowe stacje i przystanki oraz skrócenie czasu przejazdu na powstającej trasie.

W kwietniu wykonawca rozpoczął roboty na 11 km odcinku między Siewierzem a terenem przyszłej stacji Pyrzowice-Lotnisko. Przygotowywany jest teren do ułożenia nowego toru. Pierwsze prace obejmują m.in. demontaż szyn i podkładów. Nowe materiały już są dowiezione i przygotowane m.in. na stacji w Siewierzu. Poza nowym torem wykonana będzie elektryfikacja linii oraz zamontowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Warto dodać, że zasadnicza część zadania przebiega z dofinansowaniem unijnym, ogromna inwestycja na naszym terenie kosztuje ponad 660 mln złotych

– informuje Katarzyna Głowacka z Polskich Linii Kolejowych. Na południu naszego subregionu prace są zaawansowane:

Kontynuowane są prace na łącznicy między stacją Zawiercie a linią na lotnisko. Roboty nie wpływają na rozkładowy przejazd pociągów po linii Zawiercie – Częstochowa. Poza robotami torowymi wykonana jest elektryfikacja trasy. Prace obejmują także most kolejowy w Zawierciu. Gotowa jest nowa, betonowa konstrukcja. Wykonawca zabezpiecza teren i otoczenie mostu. Zakończenie prac na tym obiekcie planowane jest do końca czerwca. Efektem tej inwestycji będzie dojazd koleją do portu lotniczego Katowice-Airport.

Zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru, pojawią się nowe perony i udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów

– dodaje Katarzyna Głowacka. Po zakończeniu inwestycji PKP, z Częstochowy dostaniemy się pociągiem na lotnisko do Pyrzowic w ok. godzinę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj