Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przyrów stara się o odzyskanie praw miejskich, które zostały mu odebrane ponad 150 lat temu

Facebook Twitter

Pod tym względem gmina została przez cara Rosji ukarana podobnie jak Olsztyn, po upadku powstania styczniowego.

Zostały rozpoczęte konsultacje nad zmianą statusu gminy wiejskiej na miejsko-wiejską, mieszkańcy już biorą udział w badaniu ankietowym:

Robert Nowak: Po takich rozmowach na spotkaniu wiejskim z mieszkańcami, a później z radnymi uznaliśmy, że powinniśmy spróbować. Rada jednogłośnie podjęła uchwałę o przystąpieniu do tego procesu. W tej chwili trwa proces konsultacji z mieszkańcami. będzie on trwał do końca stycznia (…). W zależności od tego jak wyjdą te konsultacje wyjdą, czy to będzie na TAK i jak bardzo na TAK, wtedy sprawa wróci na posiedzenia Rady Gminy i będziemy decydować czy składać wniosek do wojewody.

– mówi Robert Nowak, wójt gminy Przyrów. Odzyskanie praw miejskich może przynieść wiele korzyści zarówno dla Przyrowa, jak i dla jego mieszkańców – przekonuje nieufne zmianom osoby, przedstawiciel samorządu:

Robert Nowak: To kwestia prestiżu, zmiany statusu, mam nadzieję, że zmieni to też podejście inwestorów do naszej miejscowości i gminy. Druga kwestia, to kwestia finansowa. W momencie odzyskania praw miejskich otwierają się dla nas ścieżki o możliwości dotacyjne dla miast, a to nie wyklucza środków dotyczących obszarów wiejskich. Tak naprawdę w programie (…) to nie status decyduje czy można się ubiegać o te środki, a liczba mieszkańców.

Zmiana statusu Przyrowa, wzbudza wśród wielu mieszkańców obawy, że zostaną obciążeni dodatkowymi podatkami i opłatami. Wójt uspokaja w tej kwestii:

Robert Nowak: Wysokość podatków, też nie jest związana ze statusem. Wysokość podatków zależy od uchwały Rady, a Rada porusza się w widełkach określonych przez Ministerstwo Finansów, i to nie ma żadnego wpływu na opodatkowanie. Nawet jeśli miastem nie będziemy, to one i tak mogą wzrosnąć, tak jak wzrosły na rok 2023, ze względu na inflacje, wzrost kosztów utrzymania itp.. Sukcesywnie, te podatki rosną.

 

Dzięki odzyskaniu praw miejskich, Przyrów mógłby starać się o uzyskanie dotychczas niedostępnych dotacji, zapewnić sobie rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców, dodaje wójt Robert Nowak.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024