Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przypominamy. Od nowego roku opłata za wywóz śmieci powiązana z zużyciem wody

Facebook Twitter

Opłata za wywózkę śmieci ma być powiązana ze zużyciem wody. O tym już informowaliśmy. Wracamy do tematu, bo sporo mieszkańców Częstochowy odczuje zmianę tej opłaty, szczególnie w wysokiej zabudowie.

Niestety zmiana opłat wpisuje się w podwyżki podatków lokalnych, które wchodzą w życie od Nowego Roku. Skąd potrzeba takiej zmiany?

Mamy ogromną rozbieżność między osobami, które są w Częstochowie zameldowane, zamieszkałe a osobami, które zgłosiły się do systemu odpadowego. Mamy np. dane z jednej spółdzielni, która posiada 10 tys. lokali, z których 1700 jest oficjalnie zgłoszonych do tego, że nie są zamieszkałe a okazuje się, że z tego 1700 – 1300 używa wodę, więc chodzi o to, żebyśmy nie płacili za tych ludzi, którzy wynajmują mieszkania pracownikom, studentom. Wykazują np., że w ogóle nie mieszkają a okazuje się, że po odpadach i po wodzie widać, że pomieszkują.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą dalej płacić od liczby osób w gospodarstwie. Jak zużycie wody będzie się przekładać na opłatę za odbierane odpady?

Rozporządzenie ministra, które wskazuje na średnie zużycie wody w bloku i to jest 3 m3, więc stawka 29 została podzielona na 3 i lekko zaokrąglona w dół, bo tam wychodziło niecałe 9,70. Z racji tego, żeby było prościej liczyć, zrobiliśmy 9,60 i uważam, że jeżeli ktoś zużywa statystycznie 3 m3 to będzie płacił trochę mniej niż teraz. Natomiast na system trzeba patrzeć globalnie i długofalowo. Myślę, że dla systemu to jest dobra rzecz, żeby te osoby, które do tej pory unikały płacenia, zaczęły płacić. Po przejściu na wodę będziemy chcieć oczywiście wzmożyć też kontrole.

Tłumaczył nowy system opłat za odpady Łukasz Kot z częstochowskiego Centrum Usług Komunalnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj