Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przygotuj cyfrowe rodzinne drzewo genealogiczne. Czekają nagrody

Facebook Twitter

Przygotuj drzewo genealogiczne swojej rodziny i zgłoś je na konkurs. Zachęca do tego częstochowskich uczniów Archiwum Państwowe. To okazja, aby dowiedzieć się kim byli nasi przodkowie i poznać rodzinne korzenie.

fot. Pixabay

Na stworzenie cyfrowego drzewa jest czas do 31 marca. W celu ułatwienia zadania powstała specjalna aplikacja, a całość przygotować należy właśnie w formie cyfrowej:

Takimi założeniami konkursu jest to, żeby uczniowie poznali swoje historie rodzinne właśnie poprzez poszukiwanie starych zdjęć, starych dokumentów m.in. też w zasobach archiwów państwowych, uwrażliwienie uczniów na kontynuowanie pamięci o swoich rodzinach, o swoich przodkach, a także – co jest nowością, jeżeli chodzi o archiwa państwowe – rozwijanie kreatywności poprzez narzędzia informatyczne, bo właśnie w taki sposób te drzewo będzie konstruowane

– zachęca Ewa Dubaj z Archiwum Państwowego w Częstochowie. Konkursowe drzewa genealogiczne uczniowie mogą stworzyć korzystając z pomocy dorosłych, wertując stare dokumenty, także w domowych archiwach:

Po raz pierwszy w takiej formie odbywa się konkurs. Myślę, że w dobie pandemii jest to duże ułatwienie dla uczniów, ponieważ nie ma konieczności wychodzenia np. do sklepu z artykułami plastycznymi. Wszystko możemy zrobić w aplikacji dostępnej na stronie archiwarodzinne.gov.pl i przez taką aplikację to drzewo można stworzyć, dołączyć zdjęcia, ciekawe notatki, informacje o swoich przodkach.

Jedną z funkcjonalności aplikacji jest koloryzacja starych zdjęć. Dzięki temu pamiątki rodzinne ale i powstające drzewo może nabrać nowych walorów:

Jest taka możliwość załączenia zdjęcia starego czarno-białego, podniesienia jego jakości czy pokolorowania. Można zobaczyć w ten sposób, jak przodkowie wyglądali wcześniej. A ciekawostką jest taką, że to zdjęcie, które jest w aplikacji jako przykładowe pochodzi z zasobów Archiwum Państwowego w Częstochowie. 6-klasista ma to szczęście, że być może wygra jakąś bardzo ciekawą i wartościową nagrodę. Myślę, że dziadkowie są tu najcenniejszym źródłem informacji i wiedzą najwięcej. Ci młodzi ludzie mają pobudzić zmysł detektywa, żeby jak najwięcej informacji o swoich przodkach zebrać.

W swoich poszukiwaniach młodzi ludzie mogą korzystać z pomocy rodziny, ale też warto zasięgnąć porady w Archiwum Państwowym w Częstochowie, zachęcała Ewa Dubaj.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj