Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przygotowują rekordowy szal dla WOSP. Szydełkowa Częstochowa znów w akcji

Facebook Twitter

Jest coraz więcej nietypowych inicjatyw od Szydełkowej Częstochowy. Rękodzielnicy, którzy na zimę ubrali znane postacie w III Alei teraz tworzą najdłuższy w Polsce, a może i na świecie szalik.

Swój kawałek może dołączyć każdy, kto tylko umie robić na drutach, szydełkować czy pleść z włóczki przy pomocy rąk:

Chodzi o to, żeby zrobić ogromny szalik. Ten szalik będzie na licytacji i ktoś, kto go kupi, musi się zobowiązać, że szalik zostanie przerobiony na pledy, koce, narzuty, żeby później można było pchnąć to dalej.

Radio JURA: Małe dzieła z włóczki – małe szaliki będą zszywane w ogromny, być może rekordowy szal.

Tak, ale będą zszywane w takie sposób, żeby można je było potem łatwo rozpruć na poszczególne elementy i te elementy pójdą do DPS-ów, do schronisk dla zwierząt – tego jeszcze nie wiemy.

Jak mówi Iwona Matuszewska z grupy Szydełkowa Częstochowa:

Chcemy zebrać rękodzielników z całej Częstochowy, okolic i Polski wokół tej samej pasji, dzięki której wesprzemy WOŚP.

Hasło, które towarzyszy inicjatywie to: zero waste. Czyli nic nie marnujemy:

Jest robiony z resztek włóczek. Każdemu rękodzielnikowi, rękodzielniczce po każdym projekcie zostają resztki, kawałki, które szkoda wyrzucić. One zalegają i nie wiadomo, co z tym zrobić.

Radio JURA: I z tego wziął się pomysł na zrobienie czegoś takiego.

Dokładnie – stop marnowaniu. Właśnie z takich kawałeczków będzie to robione. Każdy szydełkuje na własny rachunek. Robimy na obręczach, na drutach.

Radio JURA: Jest dużo tej włóczki, która zostaje?

Tak, zawsze zostaje ćwierć, pół motka, zależy jak duży jest motek. Zawsze zostaje i leżą poupychane w różnych częściach domu i teraz jest wspaniała okazja, żeby to wszystko razem zdziergać i zrobić

– mówiła o rekordowym szalu dla Wielkiej Orkiestry Iwona Matuszewska w rozmowie Mariusza Osyry. Pamiętajmy, że przygotowywany rekordowy szalik ma się przydać, dlatego będzie można go wylicytować. Tym samym autorzy i nabywca wesprą cel fundacji, ale ciepłym rękodziełem pomogą walczyć z zimą. Z szala powstaną: narzuty, pledy i koce.

Mamy grupę Szydełkowa Częstochowa – ona jest na Facebooku. To jest co prawda grupa prywatna, ale można nas znaleźć. Spotykamy się w niektóre soboty. Będziemy to wszystko zszywać. Największy kawałek, jaki można zrobić samemu, to jest 150 cm, ale nie musi być jeden, można ich zrobić kilka można zrobić 20, 30 cm i jak już będzie zszyte wszystko, to będziemy wysyłać do Mińska Mazowieckiego. Będą kwadraty z naszymi literkami, także Szydełkowa Częstochowa będzie miała swoje logo. 

Każdy, kto chce dołączyć lub wesprzeć pomysł, szczegóły akcji znajdzie wpisując na FB wydarzenie: Rekordowy Szalik Handmade Dla WOŚP. Zachęcała Iwona Matuszewska.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj