Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przez koronawirusa, Częstochowa już nie taka atrakcyjna dla emigrantów zarobkowych ze wschodu

Facebook Twitter

Chodzi tu głównie o Ukraińców, ale także Białorusinów czy Gruzinów. Jak informuje częstochowski magistrat, w 2020 roku odnotowano znacząco mniej zameldowań Ukraińców w mieście niż w 2019.

Fot. alcangel144 \ pixabay.com

Wielu z naszych sąsiadów wróciło także do swoich krajów, ze względu na np. utratę pracy:

Jak wynika z miejskich danych z ewidencji ludności w 2019 roku zameldowało się u nas w Częstochowie czasowo 18700 osób, z czego ponad połowę stanowili pracujący w mieście właśnie Ukraińcy, czyli 9600 osób. Jeżeli chodzi o ten rok, oczywiście ze względów związanych z  epidemią, te zameldowania na pobyt czasowy obywateli Ukrainy mimo że trwają , to jednak jest ich w tym roku znacząco mniej. 

Największy spadek zameldowań odnotowano w miesiącach tzw. „światowego lockdownu” czyli marzec, kwiecień czy maj:

I to w danych z ewidencji ludności ma takie odzwierciedlenie, że w styczniu i w lutym to liczba osób z Ukrainy meldujących się w Częstochowie na pobyt czasowy w styczniu to było 740 osób, w lutym 651, a więc nie dużo mniej niż średnio miesięcznie w roku minionym. Natomiast już w marcu tych osób było tylko 401. Zupełny spadek nastąpił w kwietniu – 19 osób, w maju – 82 osoby, więc lekkie odbicie w górę. 

Później nastąpił lekki wzrost zameldowań:

Jeżeli chodzi o czerwiec, lipiec to jest 408 i 409 osób, więc już znacząco więcej niż na początku epidemii, ale ciągle znacząco mniej niż tak średnio w roku ubiegłym, bo gdyby to 9600 osób podzielić na 12 miesięcy to średnio mamy około 800 zameldowań mieszkańców Ukrainy na pobyt czasowy w Częstochowie miesięcznie, więc ta sytuacja w ten sposób. Nie wiemy jeszcze jak to będzie wyglądało w najbliższej przyszłości, bo to zależy zarówno od sytuacji epidemicznej w Polsce i na Ukrainie.

– wyliczał Włodzimierz Tutaj – rzecznik UM. Od tego czy Ukraińcy będą przyjeżdżać znów licznie do Częstochowy zależy także jakie będzie zapotrzebowanie na pracę i jak będą możliwości pracy w czasie epidemii – ocenia rzecznik magistratu.

Wiadomo, że z epidemią i z jej konsekwencjami będziemy się mierzyć jeszcze przez jakiś czas. Jest z nią związany niewątpliwy kryzys ekonomiczno-społeczny mający swoje konsekwencje w gospodarce. Na pewno Ukraińcy są w Częstochowie grupą ważną, ponieważ odpowiadają z jednej strony na zapotrzebowanie pracodawców a z drugiej strony poprawiają naszą sytuację demograficzną w czasach,w  których ciągle mamy mocno ujemny bilans i w kraju, i w mieście jeżeli chodzi o liczbę urodzeń do liczby zgonów. 

Według prognozy GUS, liczba mieszkańców Częstochowy ma spaść do 193 020 w roku 2035.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj