Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przetarg ws. zazielenienia Placu Pamięci Narodowej do 12 lipca. Miasto szuka finansów

Facebook Twitter

Czas na rewitalizację placu Pamięci Narodowej. Plac, gdzie odbywają się od lat patriotyczne uroczystości, ma się bardziej zazielenić, od końca ubiegłego roku projekt przygotowywano w mieście. Teraz wszystko rozbija się o finansowanie - wiadomo, że zmiany pochłoną ok. 1 mln złotych. Po obu stronach ul. Śląskiej zostaną posadzone platany.

W Częstochowie ruszył już przetarg w tej sprawie:

Łukasz Kot: Nie będziemy tam usuwać drzew. Będziemy drzewa tam dosadzać po to, żeby ściana, która odgradza plac od bloków przy Nowowiejskiego była szczelniejsza. Zamiast części płyt granitowych będzie zieleń i rośliny płożące, trzecia rzecz to platany, które się pojawią po raz pierwszy w Częstochowie w takiej ilości, więc bardzo się cieszymy, że będziemy to realizować.

Na razie nie wiadomo, czy projekt otrzyma dofinansowanie z programu rządowego

– mówi Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Na oferty w przetargu miasto czeka do 12 lipca. Jeżeli źródła finansowania nie będzie, umowa jednak nie zostanie podpisania, a zazielenienie placu odsunie się w czasie. Wiadomo, że część z granitowej nawierzchni zastąpi roślinność, ale plac swoje dotychczasowej funkcji nie straci.

Łukasz Kot: Zmiany, które projektujemy, są uzgodnione z Wydziałem Promocji Kultury i Sportu, który głównie realizuje tam imprezy związane z wybuchem wojny. Tam zostawimy tyle miejsca, żeby oni spokojnie się zmieścili i nie przeszkadzali zieleni. Były pomysły, żeby zrobić cały plac zielony wzdłuż ul. Śląskiej, natomiast on służy ludziom jako droga na skróty, więc stwierdziliśmy, że nie będziemy tego całego zazieleniać, bo i tak będą potem chodzić po trawie, żeby dało się swobodnie przejść, a jednak żeby było bardziej zielono i chłodniej.

W projekcie rewitalizacji przybędzie 900 m kw. terenów zielonych, zniknie aż tyle granitowej powierzchni placu, informował nas Łukasz Kot, naczelnik w Centrum Usług Komunalnych. Oprócz klonów i platanów, zostaną posadzone dodatkowe: krzewy, byliny i kwiaty.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023