„Przemoc to zło, z którym możesz wygrać”. Podsumowująca projekt konferencja już po raz 11. w Częstochowie
11. Miejska Konferencja "Przemoc to zło, z którym możesz wygrać" zgromadziła w Częstochowie ekspertów, pedagogów, osoby, które wspierają rodziny instytucjonalnie i w ramach działających organizacji pomocowych.

„Przemoc to zło, z którym możesz wygrać”
Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było zaniedbanie, także emocjonalne. Mówi przewodnicząca Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka:
Mirosława Kątna: Słyszymy słowo ”zaniedbanie”, to myślimy o rodzinach, które mają problemy socjalno-bytowe, o rodzinach z jakąś patologią. Ja bym chciała powiedzieć o innej formie zaniedbywania, o takim zaniedbywania emocjonalnym wynikającym z braku uważności, a to ma bezpośredni wpływ na kondycję psychiczną dzieci. W ostatnich kilku latach wzrosły depresje, próby samobójcze, trudności społeczne. Ja zawsze powtarzam, że te dzieci się takie nie urodziły, czegoś im w procesie ich dzieciństwa i dorastania zabrakło, czyli zostały w jakiś sposób zaniedbane?
Obok konferencji w Częstochowie odbyły się również warsztaty, czy konkurs plastyczny. Czego mogli dzięki temu nauczyć się najmłodsi? Mówi Maria Kowaleczko-Miedzińska, przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka:
Maria Kowaleczko-Miedzińska: Człowieka kochać trzeba, a nie bić i to jest podstawowe hasło, podstawowe założenie. Poza tym jest to też taka okazja dla dzieci, które ewentualnie doznają przemocy, uzewnętrznienia tych swoich emocji, które mają w związku z różnymi sytuacjami domowymi. Najtrudniejsze dla mnie jest rozstrzygnięcie tego konkursu, bo wtedy, kiedy widzę dziesiątki prac i trzeba wybrać najlepszą, to ja mam z tyłu głowy informację, że za niektórymi pracami kryje się prawdziwe piekło i te dzieci to uzewnętrzniają.
Podczas konferencji podsumowującej miejski projekt, pojawiły się kwestie związane z ochroną małoletnich i właściwym reagowaniem na krzywdę dziecka. Miejscy urzędnicy wskazywali na problem zaniedbań wśród rodzin, które dotyczą właśnie najmłodszych. Mówiła Sylwia Tomalska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej:
Sylwia Tomalska: Forma zaniedbania jest to forma przemocy i to dosyć poważna, jest to duża skala, dlatego, że zaraz po przemocy psychicznej i fizycznej jest na trzecim miejscu i często do zaniedbań dochodzi z doświadczeń rodziców. Rodzice doświadczają przemocy jako jeszcze dzieci, później przenoszą to ze złymi doświadczeniami na swoje dzieci, nie zawsze to zaniedbanie musi wynikać o przemocy psychicznej czy fizycznej, gdzie ona jest ewidentnie już ukierunkowana i ktoś to podejmuje i działa, a zaniedbanie jest trochę taką formą niedziałania, a pozostawienia dzieci właśnie bez zabezpieczenia potrzeby edukacyjnych, zdrowotnych.
Konferencja wpisywała się w tegoroczne Częstochowskie Dni Profilaktyki, a także działania podejmowane w ramach kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć”.
Czytaj także: