Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przedłużony zasiłek opiekuńczy, skorzystaj jeszcze do 28 lutego

Facebook Twitter

Do końca lutego został wydłużony okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców. Mimo że szkoły dla najmłodszych są otwarte, ZUS asekuruje się na wypadek ponownego zamknięcia lub ograniczonego działania oświaty.

Rodzice nawet wtedy nadal będą mogli korzystać z dodatkowego świadczenia na dzieci.

Będzie przysługiwało, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii lub też gdy takiej opieki nie może zapewnić niania czy dzienny opiekun z powodu Covid-19. Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia lub ograniczenia działalności z placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Jak mówi rzecznik ZUSu, pamiętajcie, że świadczenie przedłużono do 28 lutego. Natomiast nie zmieniły się warunki i zasady przyznawania zasiłku. Kiedy zasiłek nie zostanie przyznany?

Jeśli drugi z rodziców może zapewnić mu opiekę, bo korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego. Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku a rodzic z niej nie skorzysta. Aby otrzymać dodatki zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego np. pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

– przypomina Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS w regionie. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj