Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przed głównym wejściem do sanktuarium pojawił się nowy pomnik

Facebook Twitter

To pomnik Jana III Sobieskiego - dotarł w poniedziałek (9.12.) do Częstochowy. Ma wymiar symboliczny. Warto przypomnieć, że w drodze do Wiednia, król Jan III Sobieski odbył pielgrzymkę na Jasną Górę. Tutaj też złożył wota i zdobyte dary po wygranej nad Turkami. Pomnik, podróżuje po Polsce od jakiegoś czasu.

fot. Order Jana III Sobieskiego/ www.facebook.com/1058561714199857

W listopadzie można było go oglądać w Krakowie przed Bazyliką św. Franciszka. W Częstochowie uroczyste powitanie zaplanowano na niedzielę 15 grudnia na godzinę 13.30. Całość koordynuje były poseł Tomasz Jaskóła. Monument waży około 4 ton, ma 3 metry wysokości i prawie 8 metrów długości. Koszt pomnika to ok 1,2 mln zł. Początkowo pomnik miał zostać ustawiony w ubiegłym roku – przy okazji 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej – na wzgórzu Kah­lenberg w Wiedniu. Niestety władze austriackiej stolicy cofnęły zgodę na postawienie monumentu.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego pozostanie na Jasnej Górze do 3 stycznia. Pierwsza próba budowy w Wiedniu pomnika Jana III Sobieskiego miała miejsce już rok po odsieczy wiedeńskiej, w 1684 roku. Obecna próba jest już trzynastą.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj