Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Protestują przeciwko szybkiej kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego

Facebook Twitter

Wyburzanie istniejących budynków, przesiedlenia mieszkańców, spadek wartości nieruchomości. Takiego zagrożenia, również dla środowiska naturalnego obawiają się samorządowcy. W tym władze gminy Łazy, gdzie przebiegać ma według planów rządu, kolej dużych prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Samorząd wystosował oficjalny sprzeciw w tej sprawie.

Sposób konsultacji dotyczący budowy nowych korytarzy kolejowych naszym zdaniem jest niedopuszczalny z tego względu, że tego dowiedzieliśmy się z doniesień medialnych i faktycznie po zapoznaniu się ze stroną internetową Centralnego Portu Komunikacyjnego okazało się, że również przez gminę Łazy są wytyczone korytarze, które naszym zdaniem są niemożliwe do zrealizowania. Po pierwsze przebiegają przez zabudowania mieszkańców kilku miejscowości, czyli wiąże się to z wyburzaniem tych domów, z wysiedlaniem części mieszkańców.

„Sprzeciwiamy się planom budowy linii kolejowej na terenie naszej gminy”, podkreśla burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. To właśnie przez powiat zawierciański, ma przebiegać w naszym regionie przebudowany szlak kolejowy. Mimo że gminę przecina już droga kolejowa nr 1.

Uważamy, że można wbudować te koleje szybkiej prędkości w już istniejące szlaki kolejowe. Ten aspekt ekonomiczny byłby korzystniejszy i oczywiście nie byłoby protestu. My jesteśmy otwarci do współpracy. Mamy nadzieję, że te nasze uwagi, nasze stanowisko zostanie wzięte pod rozwagę i chcielibyśmy tutaj, jeżeli są projektanci, jeżeli są pełnomocnicy, którzy zajmują się tą inwestycją, żebyśmy tutaj może na etapie planowania włączyli się w to w sposób czynny tak, żeby zabezpieczyć interesy naszych mieszkańców, jak również całego regionu

– dodaje Maciej Kaczyński, burmistrz Łaz. Dodajmy, że zapowiadane nowe linie kolejowe według planów przebiegają przez tereny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj