Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Promenada Śródmiejska z nową patronką – to znana piosenkarka Kora

Facebook Twitter

Promenada Śródmiejska w Częstochowie z patronką. Podczas ostatnich obrad Rada Miasta zgodziła się na przyznanie tej strefie wypoczynku i rekreacji imienia Olgi Sipowicz, czyli popularnej Kory.

fot. czestochowa.pl

Zmarła 3 lata temu wokalistka Maanamu pozostaje jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiego rocka. Teraz patronuje inwestycji w dzielnicy Trzech Wieszczów.

Kora to postać niebanalna, która znana jest każdemu miłośnikowi muzyki w Polsce, jako autorka tekstów i wokalistka od początku działalności kultowej grupy Maanam. Była postacią, która wywarła naprawdę ogromny wpływ na kształtowanie się nie tylko gustów muzycznych Polaków, ale stała się postacią wręcz ikoniczną dla polskich kobiet. Jej teksty są zapisem nie tylko uczuć, ale zawierają w sobie ogromny ładunek z przekazem społecznym, który – jak pamiętamy w latach PRL, czasu totalnej cenzury – każdy Polak i każda Polka bezbłędnie odczytywali

– mówi częstochowska radna Małgorzata Iżyńska, jedna z pomysłodawców nazwania Promenady Śródmiejskiej imieniem piosenkarki. Po podjęciu uchwały wkrótce rozpocznie się montaż tablic informacyjnych:

Promenada Śródmiejska – tak piękne miejsce zasługuje na piękną patronkę. Wyprzedzała swoją epokę, była bezkompromisowa. Myślę, że dzisiaj brakuje takich osób, które stoją prosto, są wrażliwe i otwarte na drugiego człowieka. Jestem naprawdę bardzo szczęśliwa, że projekt, który złożyliśmy, znalazł uznanie wśród moich koleżanek i kolegów radnych. Myślę, że Częstochowianie docenią ten wybór.

Pomysłów związanych z Korą i Promenadą Śródmiejską pojawiło się w Częstochowie więcej:

Mam nadzieję, że to miejsce i ta patronka też otworzy możliwości wykorzystania Promenady Śródmiejskiej. Takie podpowiedzi już usłyszałam, że np. ławki mogą być zatytułowane fragmentami piosenek od „Szał niebieskich ciał” czy „Wyjątkowo zimny maj”. Promenada stanie się miejscem, które ze względu na patronkę otworzy się jako przestrzeń artystyczna. Bardzo się cieszę, że właśnie Kora zaistnieje w Częstochowie.

O pomyśle nazwania Promenady Śródmiejskiej imieniem Kory na co zgodzili się radni, rozmawialiśmy z inicjatorką pomysłu Małgorzatą Iżyńską.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj