Promenada Czesława Niemena w Częstochowie po remoncie ma być miejscem wyjątkowym [WIZAUALIZACJE]
Dużo zieleni i inteligentne gospodarowanie wodą - tak na realizację zmian w otoczeniu Promenady im. Czesława Niemena przygotowuje się miasto. Zielone sąsiedztwo deptaka ma być w kolejnych latach odmienione, a samorząd już gromadzi na ten cel fundusze, w tym środki unijne.

Szacowany czas czytania: 03:17
Te ambitne plany przewidują sporo zmian, mówi wiceprezydent Częstochowy Łukasz Kot.
Łukasz Kot: Zmiany w zagospodarowaniu zieleni terenu od starej fontanny do ul. Rolniczej wraz z nowymi atrakcjami wodnymi, z nowymi roślinami czy z nowymi częściami do spacerów. Cieszymy się, że mamy te pieniądze. Marszałek nam przyznał 16 mln dofinansowania na ten etap. Nie ma jeszcze umowy, ale myślę, że niedługo będzie. Rzeka będzie szła przez ten teren zielony będzie zasilać zbiorniki wodne, które raczej będą służyć relaksowi. Ona się zacznie w miejscu mniej więcej starej fontanny i będzie dochodzić zielenią aż do amfiteatru.

Ma pojawić się więcej cienia, mniej betonu i sztuczny strumień zasilany deszczówką – w mieście zapowiadają dla mieszkańców gigantyczną metamorfozę deptaka oraz jego funkcji i otoczenia.
Szymon Chrzanowski: Planujemy 7 ogrodów tematycznych, w których roślinność będzie dostosowana do różnych potrzeb. Chcielibyśmy tam uzyskać 7 różnych aranżacji. Ogrody deszczowe, suche, ogrody aromatyczne itp., które mają umożliwić rekreację też różnym grupom użytkowników w zależności od potrzeb i preferencji.
Radio Jura: Zostaje pumptrack, zostają elementy sportowe. Jest pomysł na wykorzystanie amfiteatru, czyli tego, co już promenadzie towarzyszy.
Szymon Chrzanowski: Tak, takie funkcje, które dzisiaj działają – nie chcemy ich zabierać mieszkańcom, więc skatepark, boiska – też. Na amfiteatrze chcemy tylko rozwinąć te funkcje, stąd pomysł multimedialnej fontanny jako ujścia i końca naszej rzeki.
Zdradza szczegóły Szymon Chrzanowski z grupy projektującej nową wizję Promenady.

Głównym założeniem zmian jest tak zwane „rozszczelnienie” gruntu, co oznacza zastąpienie betonu nawierzchniami przepuszczającymi wodę. Na mieszkańców czekać będą ogrody: leśny czy sensoryczny, miejsce na foodtrucki oraz nowoczesny, wodny plac zabaw, zadaszenia, toalety. Co ciekawe, architekci z Grupy Verso chcą wykorzystać elementy z betonu drukowanego w technologii 3D, co byłoby absolutną nowością w skali kraju.
Kamil Cierpiał: Pozwoliliśmy sobie zaprojektować, szukając pomysłu na zbieranie wody i wprowadzanie obiektów, które tą wodę mogłyby zbierać i którą dałoby się zarządzić, wprowadziliśmy altany, zadaszenia, kielichy, które pojawiają się cyklicznie na promenadzie, zbudowane z racji trudności i kształtów w technologii trójwymiarowego druku 3D. Mamy nadzieję, że obiekt zostanie w ten sposób rzeczywiście zrealizowany. Ja nie przypominam sobie albo nie znajduję takich obiektów użyteczności publicznej u nas na terenie kraju, więc byłaby to innowacja. Rozmawialiśmy z firmami, które mogą coś takiego zaproponować i zrealizować.
Mówił jeden z projektantów zmian – architekt Kamil Cierpiał.

Prace powinny doczekać się realizacji do 2028-29 roku. Miasto zabezpieczyło już blisko 16 milionów złotych unijnego dofinansowania na pierwszy etap prac do ulicy Rolniczej, a w planach jest już kolejny odcinek w stronę Lasku Aniołowskiego. Łączna wartość projektów to ponad 32 miliony złotych. To dobry cel dla wykorzystania unijnych środków, stąd projekt wysoko oceniły władze marszałkowskie.
Grzegorz Boski: Prawie 16 mln zł na tereny przyległe do Promenady Czesława Niemena. Bardzo ciekawy, innowacyjny, współgrający projekt. Z jednej strony z ochroną środowiska, ale z drugiej strony z oczekiwaniami również mieszkańców. Akumuluje wodę deszczową, stwarza piękną przestrzeń do odpoczynku, relaksu. Promenada od samego początku jest głównym centrum, takim odpoczynkowym dla dwóch bardzo dużych dzielnic miasta Częstochowy, stąd też ja bardzo się cieszę i gratuluję.
Mówił w Częstochowie wicemarszałek województwa śląskiego Grzegorz Boski.















