Projekty edukacyjne w Częstochowie z unijnym dofinasowaniem
Miasto zdobyło 19 mln zł unijnego dofinansowania na dwa nowe projekty dla wsparcia nauki zawodu oraz podnoszenia kwalifikacji mieszkańców.

Szacowany czas czytania: 02:23
Projekty edukacyjne z myślą o potrzebach uczniów
Krzysztof Matyjaszczyk: 12 milionów złotych właśnie zostało pozyskanych na Branżowe Centrum Umiejętności, natomiast 7 milionów złotych na projekt „Częstochowscy Zawodowcy” przeznaczony dla 1300 uczennic i uczniów w 15 miejskich szkołach zawodowych, technicznych i branżowych będzie polegał na doposażeniu tych szkół w najnowocześniejszy sprzęt, który stworzy w tych szkołach warunki do nauki, takie, jakie będą oczekiwane później na rynku pracy, a więc po to, żeby ci młodzi ludzie jak najwięcej mogli oczekiwać od tego rynku pracy.
Te miejskie działania przybliża Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Jeden z projektów umożliwi uczniom naukę zawodu w warunkach zbliżonych do tych w miejscach pracy:
Aleksandra Bożek: To jest kontynuacja 5 edycji projektów „Zawodowa współpraca” i widzieliśmy przez cały okres poprzedniej perspektywy, jak bardzo potrzebne są projekty dla szkolnictwa zawodowego, dla techników i szkół branżowych. Sprzęt, który jest kupowany, ciągle się dezaktualizuje w stosunku do tego, co jest w rzeczywistych warunkach pracy, w związku z tym widzimy nie tyle potrzeby, co konieczność doposażenia placówek w nowoczesny sprzęt tak aby to kształcenie w jak najlepszych warunkach. Widzimy już efekty tego kształcenia na częstochowskim rynku pracy.
Ocenia zastępczyni naczelniczki Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju – Aleksandra Bożek. Od 2024 roku realizowany jest już w Częstochowie unijny projekt „Czas na staż”. Mamy też realizację projektu „Praktyczne kształcenie zawodowe szansą na lepszy start” i dofinansowane z UE zadania: „Szkoła możliwości” oraz „Rozwiń skrzydła”. Wiele zmienia się w naszych szkołach także pod kątem wyposażenia:
Rafał Piotrowski: Realizujemy projekty związane z doposażeniem placówek oświatowych w projekty, które są związane z przygotowaniem uczniów ze specjalnymi potrzebami, czyli oprócz doposażenia pod kątem zawodowym przygotowujemy sale lekcyjne, które mają lepiej zaopiekować się takimi młodymi ludźmi w ramach projektu dostępności, czyli tak zwane sale wyciszenia. Już sobie kilka szkół objechałem, żeby sprawdzić, czy faktycznie te prace już się toczą. Czyli mówiąc dzisiaj o projektach, duża część projektów jest już w trakcie realizacji. Będziemy drugim Branżowym Centrum Umiejętności w Polsce, który będzie obsługiwał słuchaczy z całego kraju.
– dodaje Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. Łącznie na projekty edukacyjno-społeczne pozyskało już z „nowych” środków UE 51,5 mln zł.
Czytaj także: