Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Projektowanie stron internetowych [MATERIAŁ PARTNERA]

Facebook Twitter

Być może niewiele osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku bardzo wielu znanych i skutecznych strategii marketingowych, podstawą sukcesu jest dobrze zaprojektowana i przyjazna użytkownikom strona internetowa. Jej powstanie jest często wieloetapowe i wymaga niemałego wysiłku, jednak przy dużych nakładach pracy i kreatywności, można stworzyć niezwykle ciekawą, ale przede wszystkim użyteczną i funkcjonalną witrynę internetową.

Fot. pixabay.com

Od czego warto zacząć projektowanie stron internetowych?

W sieci można znaleźć mnóstwo stron internetowych o bardzo różnej formie i tematyce. Dlatego też przystępując do projektowania witryny internetowej, w pierwszej kolejności możliwie jak najbardziej precyzyjnie należy określić rolę, jaką będzie pełniła w wirtualnym świecie. W przypadku osób zajmujących się projektowaniem stron internetowych najczęściej wybór pada witryny typu landing page oraz one-page. Ich projektowanie pomimo pozornie prostej formy nie należy do najłatwiejszych, a więc nie jest polecane dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę związaną z tworzeniem stron internetowych.

Choć zarówno strony landing page jak i one-page są powszechnie wykorzystywane należy wiedzieć, że w obu przypadkach cel istnienia takiej witryny jest zupełnie odmienny. Strony typu landing page projektowane są najczęściej w przypadku, w którym strona internetowa ma zbierać kontakty, a ruch na niej ma się skupiać na konkretnej akcji. W tym przypadku nie ma dużej ilości treści, za to ta, która znajduje się na stronie, jest bardzo konkretna i w jasny sposób odnosi się do celu jej istnienia. W większości przypadków projektanci nie stosują przy stronach typu landing page rozwijanego menu. Cechą charakterystyczną stron typu one-page jest duża ilość treści oraz znacząca długość strony internetowej. W tym przypadku im ważniejsza informacja, tym wyżej się znajduje. Tu w przeciwieństwie do stron landing page w projektowaniu uwzględnia się miejsce dla menu, które odsyła do poszczególnych nagłówków sekcji.

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z projektowaniem stron internetowych powinny zacząć od klasycznych witryn, składających się ze strony głównej i dowolnej ilości podstron. Struktura takiej strony jest dość prosta zarówno dla projektanta, jak i potencjalnego odbiorcy

– mówi Pan Tomasz z butterflystudio.pl z Częstochowy.

Określenie celu i docelowej grupy odbiorców

Każdy webmaster, zanim rozpocznie prace związane z projektowaniem, musi określić cel, jaki ma pełnić nowo powstająca strona internetowa. Określenie celu już na wstępie jest niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu webmaster znacznie łatwiej dopasuje jej formę i treść do potencjalnego odbiorcy

– dodaje Pan Tomasz. Sam cel istnienia strony to jednak nie wszystko. Przed przystąpieniem do projektowania strony należy również określić grupę potencjalnych jej odbiorców, ustalenie ich potrzeb i preferencji.

Proporcje strony internetowej, czyli o tym, jak wpłynąć na wrażenia użytkownika

Zachowanie odpowiednich proporcji w projektowaniu strony internetowej jest bardzo ważne i ma istotny wpływ na to, w jaki sposób witryna będzie odbierana. Bardzo często zdarza się, że użytkownicy, którzy zauważają pewien brak symetrii na stronie (zwiększona ilość elementów po prawej lub lewej stronie), dość szybko z powodu wrażenia dyskomfortu rezygnują z jej odwiedzania. Ta sama zasada dotyczy wyznaczania granic (linii wyznaczających ”od-do” strony, zaczynających się z lewej strony, a kończących z prawej) i poziomic (pozwalających na rozłożenie podstron, aby idealnie ze sobą współgrały) na stronie. Jeżeli oba elementy zostają prawidłowo zastosowane, wówczas webmaster ma większe szanse na zachowanie harmonii i odpowiednich proporcji w projektowanej stronie.

Projektowanie strony internetowej a wybór grafik

Aby projektowana strona internetowa dobrze się prezentowała, niezbędne jest zawarcie na niej również odpowiednio dopasowanych do tematyki grafik, które przede wszystkim powinny być estetyczne i spójne z celem strony. W tym przypadku bardzo często sprawdza się zasada mówiąca o tym, że mniej znaczy lepiej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że często strona, która nie ma zbyt dobrego projektu, dzięki zastosowaniu właściwych grafik może być zauważona i doceniona przez odbiorców. Jeżeli webmaster nie potrafi samodzielnie tworzyć grafik, może z powodzeniem skorzystać z licznych darmowych zbiorów dostępnych w internecie. W tym miejscy można znaleźć naprawdę bardzo dużo darmowych obrazów, które z pewnością uda się dopasować do charakteru powstającej strony internetowej. Choć grafiki są bardzo ważne z punktu widzenia wrażenia, jakie wywiera na odbiorcy witryna, nie należy zapominać o tym, że w dalszym ciągu to właśnie cel istnienia strony powinien być dla webmastera najważniejszy.

Kolorystyka i topografia

Kolorystyka i topografia to kolejne ważne elementy, o które z dużą starannością należy zadbać przy projektowaniu strony internetowej. Choć kolorystyka przy tworzeniu strony to kwestia dość m można stworzyć na stronie ciekawe i przede wszystkim spójne kompozycje kolorystyczne.subiektywna, to jednak istnieje kilka prostych ogólnie przyjętych zasad, którymi należy się kierować. Przede wszystkim wszystkie użyte barwy na stronie muszą być ze sobą spójne i idealnie się uzupełniać (co jednak nie oznacza, że należy używać wyłącznie klasycznego zestawu kolorystycznego, czyli czerni i bieli). Jak zatem webmaster ma przygotować kolorystykę strony bez odpowiedniego wyczucia graficznego? Tu niezwykle pomocne będą dostępne w internecie narzędzia, dzięki który

Poza kolorystyką strony, webmaster na etapie projektowania musi zadbać również o topografię, czyli krój czcionek (frontów), ich wielkość, styl itp. Ze względu na to, że topografia dotyczy całego tekstu umieszczonego na stronie internetowej, wybór odpowiednich elementów musi być starannie przemyślany. Dla czytelności tekstu dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nagłówków.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022