Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Projekt ekologiczny „Jura bez smogu”

Facebook Twitter

Organizacja na co dzień walcząca o czystsze powietrze w naszym regionie czyli Częstochowski Alarm Smogowy startuje z nowym ekologicznym projektem pn. „Jura bez smogu”.

Stowarzyszenie w najbliższych tygodniach ma uruchomić stronę internetową i specjalną aplikację, dzięki której m.in. będziemy mogli uzyskać wszelkie informacje na temat lokalnych dopłat na wymianę źródeł ciepła czy na temat zanieczyszczenia powietrza w naszych okolicach.

My tutaj jako Częstochowski Alarm Smogowy teraz jesteśmy w trakcie realizacji projektu Jura bez smogu, który obejmuje m.in. też Częstochowę, gminy jurajskie, takie jak Żarki, Myszków, Olsztyn, Janów, Mstów. W ramach tego projektu uruchamiamy właśnie narzędzie skierowane do mieszkańców m.in. też Częstochowy, narzędzie w formie internetowej strony, na której będzie można pozyskać informacje, gdzie udać się jeżeli nie do gminy, jeżeli gmina nie realizuje tego obowiązku, który jest na nią nałożony, czyli udzielania dotacji na wymianę źródeł ciepła. Gdzie udać się? Do władz centralnych, do instytucji centralnych o pozyskanie dofinansowania

– zapowiada Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Im szybciej wymienimy stare kopciuchy tym lepiej, bo w kolejnych latach będziemy musieli liczyć się z karami.

Ewidentnie na pewno to już każdy wie – nie palimy śmieciami. Staramy się zapewnić, jeżeli już mamy tego starego kopciucha jeszcze, a pamiętajmy o tym, że jego czas już mija bardzo szybko, bo końca 2022 będzie bardzo ryzykowne. To będzie łamanie prawa używanie tego typu źródła ciepła tutaj – mam na myśli uchwałę antysmogową. Będziemy musieli tutaj postarać się o wymianę na jakieś nowoczesne, bardziej ekologiczne źródło ciepła, także zachęcam.

Dotacje na wymianę kopciuchów są coraz mniejsze…

Pamiętajmy o tym o tym, że jednak to są inwestycje dość drogie. Powiem szczerze, że jeżeli gmina nie zapewnia takiego dofinansowania, które by się uzupełniało dajmy na to z czystym powietrzem, nie do końca tak to funkcjonuje. W wypadku Częstochowy dofinansowanie z roku na rok, w ostatnich latach jest obniżane, na źródła ciepła. Bodajże dwa lata temu uzyskaliśmy podczas mojej obecności na radzie miasta dość duże dofinansowanie, uchwalili radni, natomiast wycofali się z tego, bo w roku 2019 i 2020 to dofinansowanie już było mniejsze, czyli tam był udział około 50% dotacji w całkowitych kosztach kwalifikowanych.

Często możemy też napotkać duży opór ze strony urzędników przy staraniu się o dofinansowanie.

Urzędnicy bardzo skrupulatnie to dobrze, ale z drugiej strony bardzo przeciągają rozliczanie tych dotacji i efekty są takie, jakie widać w Częstochowie, czyli ponad 200 mieszkańców przychodzi, chce wymienić źródło ciepła, otrzymują taką pomoc, że kończy się to 60 ponad umowami zawartymi. To jest ewidentnie działanie antysmogowe. Łąki, drodzy Państwo, to jest naprawdę świetna sprawa, ale łąki tutaj w żaden sposób nie zlikwidują zjawiska smogu. Jest to jedynie takie dodatek, można powiedzieć jest to kwiatek do kożucha, którym próbuje się zakryć problem smogu w Częstochowie.

Po więcej informacji zaglądajcie na stronę internetową stowarzyszenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj