Program „Napraw sobie życie” ma już 3 lata i jest kontynuowany
To już trzy lata częstochowskiego programu bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców, pod szyldem „Napraw sobie życie". Teraz projekt powiększa się o dodatkowe inicjatywy.

Szacowany czas czytania: 02:15
Wciąż będzie wiązał się z ofertą konsultacji z prawnikiem adresowanych do osób, które nie mogą pozwolić sobie na tego typu komercyjną usługę:
Małgorzata Iżyńska: Trzeci rok rozpoczynamy w nowym miejscu. To jest siedziba Fundacji dla Rozwoju przy ulicy Kilińskiego 32/40. „Napraw sobie życie” pozostawiamy jeżeli chodzi o kwestię bezpłatnych porad prawnych Pana Mecenasa, tak jak do tej pory – w ostatni wtorek miesiąca o godzinie 17:00. Natomiast te dodatkowe spotkania, eventy informacyjne i edukacyjne, to jest otwarta formuła i o tym będziemy na bieżąco informować.
– jak mówi Małgorzata Iżyńska, pomysłodawczyni projektu „Napraw sobie życie”, częstochowskie spotkania i rozmowy z prawnikiem zagoszczą w siedzibie częstochowskiej fundacji w Śródmieściu:
Marta Zmitrukieiwcz: Z nami można się skontaktować od poniedziałku do piątku, od godziny 08:00 do 16:00. Jesteśmy tutaj zawsze i oczekujemy na te osoby, które chciałyby właśnie naprawić sobie życie, czyli „wyinkubować” swoje nowe życie. Można tu przyjść, wszystkiego się dowiedzieć, ponieważ każdy, kto przychodzi do naszego programu, ma inne problemy, więc najlepiej rozpocząć od rozmowy, czego tak naprawdę poszukuje, czego tak naprawdę oczekuje. I wtedy my staramy się ułożyć taką indywidualną ścieżkę wsparcia tak, żeby ona była dopasowana do każdej potrzeby.
Wyjaśnia Marta Zmitrukieiwcz prezes Fundacji Dla Rozwoju. Projekt rozszerza się o kolejne inicjatywy pomocowe. Mogą zgłaszać się do niego osoby, które nie tylko poszukują pracy, ale też borykają się z różnymi problemami na tym polu. Nadal specjaliści radcowie pomogą w prawnej materii, tym razem również osobom starszym:
Dariusz Biela: Seniorzy mają swoje specyficzne potrzeby w zakresie ochrony prawnej oraz doradztwa prawnego, ponieważ najczęściej mają oni problemy w sprawach urzędów, ale w szczególności ich sprawy również dotyczą porządkowania spraw majątkowych, darowizn dla swoich dzieci, przenoszenia własności np. mieszkania, domu w zamian za tzn. dożywocie. Tu jest wiele problemów. Seniorzy stają się ofiarami nieuczciwych praktyk, dlatego chcemy tutaj specjalnie wspomóc seniorów i przez ten cały proces ich przeprowadzić oraz edukować również, aby unikali nieprzyjemnych niespodzianek.
Dotychczas udzielano głównie porad w kwestii prawa rodzinnego, ale będą też poruszane podczas porad kwestie spadkowe, zasad dziedziczenia i przepisów prawnych w tym zakresie, informował adwokat Dariusz Biela.
Czytaj także: