Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Profilaktyka To Zdrowie”. Wizyta onkologa w szkole – taka akcja tylko w Ekonomiku

Facebook Twitter

Onkolog w szkole w ramach akcji "Profilaktyka To Zdrowie" to nowy pomysł częstochowskiego Ekonomika.

profilaktyka to zdrowie
Maciej Trzmiel

Profilaktyka To Zdrowie – onkolog w szkole

Specjalistka chorób nowotworowych piersi zapowiedziała cykliczne spotkania z młodzieżą, aby działać na polu większej świadomości oraz zachęcać do konsultacji i badań.

Maciej Trzmiel: Niesamowita sprawa, zgodziła się raz w tygodniu na konsultacje. Powiem, że to niezwiązane z USG wykonywanie tylko konsultacje tête-à-tête z osobami, które chciałyby coś się dowiedzieć bliżej. Wiemy, jakie są kolejki itd. No to jest zrozumiałe, ale zgodziła się raz na dwa tygodnie poświęcić godzinę. Od razu podkreślę, to jest za darmo. Onkologiem, panią doktor jest pani Dorota Wojtachnio.

Nowy pomysł na spotkania młodzieży z lekarzem-onkologiem to również następstwo wieloletniej współpracy dyrekcji Ekonomika ze Stowarzyszeniem Amazonki Częstochowskie. Dr Dorota Wojtachnio będzie dyżurować w co drugi wtorek na terenie szkoły, spotka się z uczennicami między 11.00 a 12.00.

Maciej Trzmiel: Fantastyczna pani powiedziała, że w ogóle nawet się nie zastanowiła. Powiedziała – zgadzam się, będę wspierać. No bo to jest nic innego jak wspieranie tego naszego działania, które jest bardzo, nie ukrywam, skomplikowane, bo my nie mamy, szczerze mówiąc, żadnych narzędzi. Okazuje się, że jedenastego będzie wielka inauguracja i to w jakiś sposób odnosi sukces, bo są chętne osoby na konsultacje. A pani doktor rozmawiała już z grupą dziewcząt, zaprosiła je za dwa tygodnie i będzie dyżurować w szkolnym gabinecie.

Zagrożenia chorobami nowotworowymi trzeba przybliżać młodemu pokoleniu. Jest też ministerialny pomysł edukacji zdrowotnej, który ma być wdrażany w kolejnych latach. Jak mówi dyr. Zespołu Szkół Ekonomicznych, częstochowska szkoła inicjuje podobny program jako pierwsza i już teraz reaguje na potrzeby środowiska uczniowskiego.

Maciej Trzmiel: Za dwa lata w podstawie programowej ma być taki przedmiot: edukacja zdrowotna. Nie wiem, jak będzie wyglądać sam program. To jest potrzeba. Nie wystarczy tylko przyjść na fantomie i pokazać, ale okazać się może, że trzeba było znacznie dalej pójść. Ja nie wiem, jakie pomysły konkretnie będą mieć urzędnicy. Myślę o Ministerstwie Edukacji. Zobaczymy. Poczekajmy, bo to nie od tego a od następnego roku szkolnego ma być.

Dodaje dyr. Maciej Trzmiel z częstochowskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj