Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Profilaktyka nowotworowa pierwszy krok do zdrowia czyli o profilaktyce nowotworowej w Starostwie Powiatowym

Facebook Twitter

Specjaliści przypominają, że chociaż ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe wzrasta wraz z wiekiem, to tak naprawdę rak nie zna metryki. Pamiętajcie, aby się badać.

profilaktyka nowotworowa
fot. czestochowa.powiat.pl

Profilaktyka nowotworowa – pamiętajmy o badaniach

Październik jak co roku ma nam przypominać o profilaktyce nowotworowej. To miesiąc świadomości raka piersi – z tej okazji w Starostwie Powiatowym w Częstochowie zorganizowano spotkanie, które miało zachęcić mieszkańców do regularnych badań.

fot. czestochowa.powiat.pl

Anna Dziewor: To już nasza szósta edycja. Przebadaliśmy do tej pory 120 kobiet, zbadamy kolejnych 40. Nie będę się tutaj licytowała, czy to dużo, czy mało, ale jeżeli wśród tych kobiet była jedna, dwie, pięć, którym pomogliśmy wcześniej podjąć profilaktykę, no to myślę, że to już bardzo, bardzo dużo. Najważniejsza jest profilaktyka. Kiedyś jeden z gości powiedział u nas, że profilaktyka jest najtańsza i to jest po prostu prawda. Myślę, że takie projekty jak ten będą kontynuowane, bo tu właśnie chodzi o to, żeby być świadomym, żeby zapobiegać, a niekoniecznie leczyć. Już trzeba leczyć, też mieć świadomość, że to właśnie nie jest wyrok, że można naprawdę sobie z tym poradzić.

fot. czestochowa.powiat.pl

Mówi Anna Dziewior ze Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Profilaktyczne działania samorządu odbywały się pod hasłem „Pierwszy krok do zdrowia”. Okazuje się, że wiele wiemy w teorii, ale temat zaniedbujemy w praktyce, mówi częstochowski ginekolog Dawid Suda.

Dawid Suda: Nie wszyscy się badają. Bolączka w gabinecie ginekologicznym zdecydowanie, brak wiedzy, brak świadomości, że są możliwości badania, że możemy się badać, że mamy programy przesiewowe, mamy profilaktykę pierwotną, wtórną. Mamy rutynowe badanie ginekologiczne, które jest rekomendowane raz do roku. Mamy tutaj cytologię, która jest rekomendowana minimum raz na 3 lata, plus dodatkowo diagnostyką HPV, żeby wiedzieć, czy jest się nosicielem czy nie. No i jak bardzo jest to istotne właśnie pod kątem potencjalnej choroby ontologicznej.

fot. czestochowa.powiat.pl

Podczas akcji w starostwie omawiana była również tematyka dotycząca profilaktyki raka jelita grubego – jest on trzecim najczęściej występującym nowotworem w Polsce. Warto jednak pamiętać, że rak to nie wyrok.

Katarzyna Ziółek: 60-70% przypadków można zapobiec. Wystarczy tak naprawdę zdrowa dieta, ruch i profilaktyczne badania kolonoskopii. Według Japońskiego Towarzystwa Onkologicznego takie badania kolonoskopii powinny być robione między 3,5 a 4 lata, dlatego, że rak jelita grubego rozwija się bardzo długo, bardzo powoli, między 7 a 12 lat. Więc dlatego, żebyśmy mieli czas zapobiec i jeszcze zareagować, musimy na badanie stawić się w połowie tego najkrótszego czasu, czyli w połowie 7 lat, więc 3,5- 4 lata. To jest czas, kiedy możemy jeszcze zapobiec rozwojowi nowotworu w jelicie grubym.

Dodaje Katarzyna Ziółek, dyrektor Centrum Medycznego InterMed.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj